A világ jelenleg nem halad jó úton, hogy elérje ezeket a célokat – idézi az Euronews Flora Champenois-t, a jelentés vezető szerzőjét és a Global Energy Monitor globális szénerőművek nyomon követését végző projektvezetőjét.
A szén elégetése 2021-ben 14,98 milliárd tonna szén-dioxidot termelt, ami 3,3 milliárd autó éves kibocsátásának felel meg. (Fotó: Canva)
A szén elégetése 2021-ben 14,98 milliárd tonna szén-dioxidot termelt, ami 3,3 milliárd autó éves kibocsátásának felel meg. Ez kétszer annyi, mint a jelenleg létező autók száma, ami a fosszilis tüzelőanyagot a globális felmelegedés egyik fő hajtóerejévé teszi.
A COP26-on Alok Sharma, a csúcstalálkozó elnöke arra sürgette a küldötteket, hogy a szén a történelem homályába vesszen. Néhány ország már tett is lépéseket. Az Egyesült Államok tavaly 13,5 gigawattnyi széntüzelésű energiakapacitást állított le. Egy gigawatt egymilliárd watt, azaz ezer megawatt. Egy tipikus szénerőmű energiakapacitása körülbelül 600 megawatt.
Az EU tavaly 2,2 GW szénkapacitást állított le – az előző évi 14,6 GW-hoz képest. A lassulásra azért került sor, mert a blokk az energiaárak alacsonyan tartásáért küzdött Oroszország ukrajnai invázióját követően.
Összességében a működő és a tervezett szénerőművek száma 2022-ben Kína kivételével a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt csökkent. Kína azonban tömegesen növelte szénflottáját.
Összességében az országok 26 gigawattnyi szénerőművi kapacitást zártak le 2022-ben. A kínai növekedés azonban „messze ellensúlyozta” ezeket a bezárásokat – ami az egy százalékos növekedést eredményezte.
Jelenleg a világ nem halad jó úton, ha el akarja kerülni az éghajlati káoszt. (Fotó: Canva)
A jelentés szerint a működő szénerőművek 2040-ig történő kivezetéséhez évente átlagosan 117 GW-nyi erőművet kell kivonni a forgalomból.
A jelentés a tiszta energiába történő beruházások felgyorsítására is felszólított, hogy megbirkózzanak a szén kivezetésével.
Kiemelt kép forrása: Canva