A Biogeosciences című folyóiratban közzétett eredmények azt mutatják, hogy a nyári erdőbarnulás egyre inkább terjed Európában.
A kutatók nagy felbontású műholdas adatok felhasználásával azonosították azokat az időszakokat, amikor az erdős területek nyáron nem voltak olyan zöldek, mint amilyennek lenniük kellene – írja az Euronews.
Bár a szárazság központi szerepet játszott az erdők barnulásában, annak hatása nem volt azonnali.
A kutatók az intenzív és tartósan száraz időszakok „örökölt hatását” figyelték meg, ami azt jelenti, hogy a fák képessége, hogy túléljék a hőséget és a szárazságot, nemcsak az aktuális időjárástól, hanem a korábbi hónapok és évek időjárásától is függ. A kutatók az „alacsony zöldségű” események történetét vizsgálva olyan időjárási jeleket azonosítottak, amelyek évekkel később is hatással voltak a fákra.
Különösen a két-három éven át tartó gyakori, kevés csapadékkal járó időszakok voltak a nyári barnulás előjelei.
A mérsékelt égövben a legalább két éven át tartó gyakori magas hőmérsékletű időszakok szintén jelentős hatással voltak.
A szárazság elősegíti a kéregbogár- és gombafertőzéseket, valamint az erdőtüzeket is – ezek közvetve mind hozzájárulhatnak a barnuláshoz – jegyzik meg a kutatók.
Tavaly a mediterrán és közép-európai erdők 37 százaléka volt érintett nyári barnulás terén. (Fotó: Canva)
A mediterrán térség a 2000-es évek eleje óta szenved az erdők nyári barnulásától. Az utóbbi években a probléma Közép-Európa mérsékelt égövi erdeire is átterjedt.
A kontinens eddigi legmelegebb nyarán, 2022-ben, Európa eddigi legkiterjedtebb barnulása következett be: az erdők több mint egyharmada érintett ezekben a régiókban.
Hermann szerint ez „jóval több, mint bármely más esemény az elmúlt két évtizedben”.
A zöldség csökkenése az erdők csökkent vitalitásának és fokozott stresszhatásának jele. Ez egyben az erdők kipusztulását is jelzi.
A múltban Európában ritkábban fordultak elő forró, száraz nyarak. A 2003-as rekordhőhullámot követően Európa erdeinek színe alig változott. 2018 óta azonban az ismétlődő nagymértékű aszályok és a magas hőmérséklet kiterjedt barnuláshoz vezetett. Ha idén megismétlődik a 2022-es rekord forró és száraz nyár, az erdők barnulása még inkább elterjedhet Európában.
Németországban és Svájcban különösen a lucfenyők és a bükkfák sorvadtak el idő előtt, mivel egész erdők roskadtak össze a folyamatos hő- és szárazságstressz alatt. Mivel a jelenséghez nem feltétlenül csak az időjárás járul hozzá, a kutatók hangsúlyozzák, hogy ez a jövő előrejelzésére nem használható – de támpontokat adhat.
„Az időjárási viszonyok több évszakon át tartó célzott megfigyelése értékes információkkal szolgálhat arra vonatkozóan, hogy a következő nyáron várható-e a korai levélelszíneződés” – mondja Thomas Wohlgemuth, a WSL erdészeti dinamikai kutatócsoportjának vezetője és a tanulmány társszerzője. Hozzáteszi, hogy az erdőgazdálkodás segíthet a hőmérséklet emelkedésével járó erdőbarnulás megfékezésében.
Kiemelt kép forrása: Canva