A BYD Seagull bemutatása a Sanghaji Autókiállításon, amelynek ára mindössze 11 300 dollár, azt mutatja, hogy a helyi márkák „fantasztikus versenyelőnnyel” rendelkeznek riválisaikkal szemben – idézi a Carscoops a francia Faurecia autóipari beszállító vállalat vezérigazgatóját, Patrick Kollert, aki korábban a Reutersnek nyilatkozott.
Koller több mint két tucat kínai autógyártó vezérigazgatójával és elnökével beszélt, és a Reutersnek elmondta, hogy sokan közülük új piacokon, köztük Európában is szeretnének piacra lépni. Úgy véli, hogy „a kínai fogyasztók számára vonzó autó az európai fogyasztók számára is vonzó autó lesz”.
A kínai autógyártók 2022-ben kétmillió járművet exportáltak, ami négyszeres növekedést jelent 2020-hoz képest, és a 2023 első negyedévéig tartó export erősségét tekintve a kínai autóexport idén meghaladhatja a hárommillió járművet.
Az ország vezető elektromos autógyártója, a BYD tavaly 56 000 járművet tudott exportálni, különösen népszerűnek bizonyult a Yuan Plus EV, más néven az Atto 3-as. Bár ez még mindig jóval kevesebb, mint az a 271 000 autó, amelyet a Tesla tavaly nemzetközi szinten exportált sanghaji gyárából, a BYD exportja csak 2022-ben a négyszeresére nőtt, és idén a Teslát akarja megelőzni a világ legnagyobb gyártójaként.
A Nio Európát is célba vette. Nemrég jelentették be, hogy egy megfizethető árú márkát indítanak Európában, és modelljeiket az Egyesült Államokban is értékesíthetik, így a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk újabb versenytársak miatt is aggódhat.
„Ha az általános felhasználói élmény, amelyet az európai felhasználóknak nyújtani tudunk, jobb lesz, akkor megalapozhatjuk versenyképességünket” – mondta Win Lihong, a Nio elnöke. „Akkor megkaphatjuk a méltányos piaci részesedésünket.”
Kiemelt kép forrása: BYD