A dániai Esbjerg az európai tengeri szélenergia-boom epicentrumában van. Az Északi-tenger partjainál fekvő kikötőben zajló események mértéke valóban epikus. Ennek oka, hogy az EU nemcsak a megújuló energiaforrások, például a szélerőművek használatát szorgalmazza, hogy teljesíteni tudja az éghajlatváltozással kapcsolatos ígéreteit, hanem az orosz szénhidrogénekről való leszoktatást is – írja az Euronews.
Nem nehéz kitalálni, hogy miért az Északi-tengerre esett a választás. Ez az egyik legszelesebb hely a Földön. Az évtized végére a cél az, hogy a tengeri szélenergia 65 gigawattot termeljen – ez 30 atomreaktornak felel meg.
De mi történik, ha a szélsebesség csökken, és globális felmelegedés miatt gyakrabban fordulnak elő úgynevezett szélszárazságok?
„Az éghajlatváltozás mindenképpen hatással lehet a szél változékonyságára” – mondja Matti Juhani Koivisto, a DTU Wind and Energy Systems vezető kutatója.
A jelenségre jó példa, hogy az Egyesült Királyságban és Írországban 2021 júliusa és szeptembere között jóval az átlagosnál alacsonyabb szélsebességeket tapasztaltak.
„Már most felkészültünk rájuk” – mondja Koivisto. „Mivel már most is látjuk őket, megvannak a módszereink a kezelésükre, és még ha a jövőben egy kicsit gyakoribbá válnak is, megvannak a technológiáink, hogy megbirkózzunk velük.”
Az egyik módja annak, hogy az iparág megpróbálja fenntartani a turbinák forgását, az, hogy hatékonyabbá teszi őket.
Az elkövetkező években létfontosságú lesz, hogy képesek legyünk mérni és értékelni a szél változékonyságát. A szélszárazságra vonatkozó megbízható adatok és az esetlegesen előállt körülmények előrejelzése kulcsfontosságú lesz a hatékony irányításhoz, mivel a szél csak egy összetevője a szélesebb körű megújuló európai energiarendszernek.
A Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat legfrissebb adatai szerint 2023 márciusa 0,5 Celsius-fokkal meghaladta az 1991 és 2020 közötti átlagot.
Sok új hőmérsékleti csúcsot mértek a hónapban – például Agadir tengerparti üdülőhelyén március végén 38,9 fokot mértek. A hónap elején pedig a kínai Wuhanban 26 fokot mértek, ami 12 fokkal magasabb az évszakra jellemző átlagnál.
Eközben az USA nyugati részén és Kanadában hidegebb volt. San Franciscóban március 27-én 5,5 fokot mértek, ami 1898 óta a legalacsonyabb érték aznap.
Kiemelt kép forrása: Canva