A Brent nyersolaj határidős jegyzése 11 centtel, azaz 0,2%-kal emelkedett, hordónként 75,41 dolláron állt hétfő hajnalban. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj határidős jegyzése 12 centtel, szintén 0,2%-kal emelkedve, 71,46 dolláron állt – írja a Reuters.
A félelem, hogy az amerikai bankválság lelassítja a gazdaságot és csökkenti az üzemanyagkeresletet a világ legnagyobb olajfogyasztó országában, a múlt héten 5,3%-kal csökkentette a Brent irányadó árfolyamát, míg a WTI 7,1%-kal esett.
Az áprilisi amerikai munkahelyi jelentés, a gyengébb dollár és az OPEC+ következő, júniusi ülésén várható kínálatcsökkentés azonban segített a referenciaértékeknek pénteken egyenként mintegy 4%-os emelkedést elérni.
„A nyersolaj ára stabilizálódni próbál, mivel az energiakereskedők arra várnak, hogy az OPEC+ jelzi, hogy hajlandóak még tovább csökkenteni a kitermelést” – mondta Edward Moya, az OANDA elemzője.
A Goldman Sachs elemzői szombati jegyzetükben úgy vélekedtek, hogy az amerikai bankrendszerben tapasztalható stressz és az ipari lassulás, valamint az OPEC+ csökkentések korlátozott betartása által megnövekedett globális kínálat miatt a rövid távú kereslettel kapcsolatos aggodalmak túlzóak.
A befektetési bank fenntartotta a Brent hordónkénti 95 dolláros decemberi és 100 dolláros áprilisi árprognózisát. Az ANZ Research elemzői úgy vélték, hogy a piaci fókusz most a gazdasági aggodalmakról a szűkülő olajkínálatra helyeződik át.
Az Egyesült Államok várhatóan szerdán közli az áprilisi fogyasztóiár-inflációs adatokat, amelyek további támpontokat adhatnak a kamatlépésekkel kapcsolatban, miközben széles körű várakozások szerint az amerikai jegybank szünetelteti a kamatemeléseket.
A kereskedők ezen a héten a kínai gazdasági mutatókat, köztük az áprilisi kereskedelmi, inflációs, hitelezési és pénzellátási adatokat is élénken figyelik, mivel a piaci szereplők továbbra is a világ második legnagyobb olajfogyasztójának gazdasági fellendülését mérik.
Kiemelt kép forrása: Canva