Vállalatok

Megújulókkal is lehet támogatni a villamosenergia rendszer stabilitását

NRGreport | 2023.05.10. 01:00

Az ALTEO Magyarországon elsőként tisztán megújuló energiaforrás alapú erőműveket integráló aFRR[1] képes szabályozási központot létesített. A gázmotoros hátterű szabályozási központjának mintájára, megújuló energiaforrás alapú erőművek integrálásával indította el új szabályozási központját az ALTEO. Ezzel nem csupán a vállalat szabályozási tartalék piaci lehetőségei bővülnek, hanem a hazai villamosenergia rendszer is jelentős mennyiségű többlet rugalmassághoz jut, ami elősegítheti további időjárásfüggő megújuló energiaforrást hasznosító, főként nap- és szélerőmű kapacitások létesítését.

 

Azok után, hogy nemrég új, elektromos fűtésű kazán üzembe állításával növelte szabályozási központjának rugalmasságát, az ALTEO újabb nagy lépést tesz a hazai villamosenergia rendszer hatékonyabb működése érdekében, az országban elsőként teljesítette tisztán időjárásfüggő erőművekre (naperőművekre) építve a rendszerirányító szekunder szabályozásra vonatkozó elvárásait és úgynevezett aFRR akkreditációt szerzett, majd további fejlesztéseket követően 2023 májusától egy friss megközelítésre építve nyújt szabályozási tartalékot a villamosenergia-rendszer számára. A vállalat új, jelenleg ~160 MW teljesítményű szabályozási központját a közeljövőben jelentős mértékben tervezi bővíteni és ezzel további számottevő mennyiségű rugalmas kapacitást szándékozik a villamosenergia-rendszer számára biztosítani.

„Ezzel az új szabályozási központtal a gyakorlatban is bizonyítást nyert, hogy a naperőművek is képesek valós idejű és folyamatos teljesítményszabályozásra, az eddigieknél jóval flexibilisebb működésre, azaz képesek aktívan hozzájárulni a rendszeregyensúly biztosításához is” – emelte ki Luczay Péter, az ALTEO termelésmenedzsmentért és üzletfejlesztésért felelős vezérigazgató helyettese.

Az ALTEO Magyarországon elsőként tisztán megújuló energiaforrás alapú erőműveket integráló aFRR képes szabályozási központot létesített.(Fotó: Canva)

 

Az erősen időjárásfüggő megújuló energiaforrás alapú termelők ugyanis alapvetően bizonytalanságot visznek a villamosenergia-rendszerbe, hiszen sok esetben előre nehezen kiszámítható, mikor és milyen mértékben süt a nap és fúj a szél. A kiszámítható és stabil működéshez szükséges egyensúly a termelés és a fogyasztás harmonizálásával biztosítható, amelyben nagy szerepet játszanak az olyan résztvevők, mint például az ALTEO, akik az aktuális igényeknek megfelelően, a villamosenergia-termelés fokozásával vagy visszafogásával egyenlítik ki a rendszer egyensúlytalanságait.

Az ALTEO 10 éve nyújt szabályozási tartalék szolgáltatást a hazai villamosenergia rendszer számára. Az új szabályozási központja mellett egy közel 100 MW beépített villamos teljesítményű, jellemzően földgáz tüzelésű erőművekből és energiatárolókból álló szabályozási központot is üzemeltet. Ezen felül a saját, összesen ~70 MW nap- és szélerőműből álló portfóliója mellett kereskedelmi és termelésmenedzsment szolgáltatásokat nyújt több, mint 1.500 MW időjárásfüggő megújuló energiaforrást hasznosító termelő (jellemzően naperőmű) részére, ami jelenleg a háztartási méretű kiserőművek nélkül számított vonatkozó naperőműves piac közel felét jelenti.

 

ALTEO Csoport

A hazai tulajdonban lévő ALTEO egy modern szemléletű energetikai szolgáltató- és kereskedővállalat. Üzleti tevékenysége kiterjed a megújuló energiahordozókon és a földgázon alapuló energia termelésére és kereskedelmére, valamint egyedi vállalati igényekre szabott energetikai szolgáltatásokra, fejlesztésekre. A társaság megbízható, környezettudatos, a megújuló energia fenntartható hasznosításán alapuló energiaellátást nyújt ügyfeleinek, amelyek közt hazai kis- és középvállalkozások ugyanúgy megtalálhatók, mint nagyvállalatok. Saját, optimálisan kialakított összetételű eszközeinek, valamint szabályozó központjának köszönhetően partnereinek a legmagasabb minőségű, leginnovatívabb szolgáltatásokat biztosítja. Ezek közé az utóbbi években olyan innovatív üzletágak sorakoztak fel, mint az e-mobilitás, a hulladékmenedzsment, valamint a menetrendezés, amelyeknél még inkább érvényre jutnak a körforgásos gazdaság szempontjai.

Dinamikusan fejlődő, a fenntarthatóság mellett elkötelezett vállalatként az ALTEO folyamatosan keresi a beruházási és bővülési lehetőségeket, ezáltal is tartósan növelve a részvényesi értéket.

Az ALTEO részvényeit 2010 októberében vezették be a Budapesti Értéktőzsdére. A vállalat 2016-ban pedig sikeres nyilvános részvénykibocsátást hajtott végre. A társaság folyamatosan aktív a tőkepiacon, a nyilvános részvénykibocsátását követően is hajtott végre zártkörű részvény és kötvénykibocsátásokat intézményi befektetők körében, az így bevont források aggregált értéke megközelítette a 20 milliárd forintot. Eközben az árbevétele dinamikusan bővült és 2022-ben meghaladta a 100 milliárd forintot, befektetett eszközállománya pedig a 34 milliárdot. Az ALTEO egy dinamikusan fejlődő, a fenntarthatóság mellett elkötelezett vállalat, amely működése során folyamatosan keresi a beruházási és bővülési lehetőségeket, és azért dolgozik, hogy ügyfelei, partnerei számára a legmagasabb minőségű, leginnovatívabb szolgáltatásokat nyújtsa, és ezen keresztül tartósan növelje a részvényesi értéket.

[1] aFRR (automatic Frequency Restoration Reserve): a rendszeregyensúly biztosításának egyik legfontosabb pillére. A Rendszerszintű Szolgáltatás piac olyan standard terméke, mely megfelel a System Operation Guideline vonatkozó előírásainak. Az ilyen akkreditációval rendelkező egység telemechanikai és folyamatirányítási rendszereken keresztül valós időben képes végrehajtani a Rendszerirányító szabályozási parancsait/utasításait, azaz szabályozható.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2023 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.