Az úszó napelemek koncepciója egyszerű, de megoldást jelenthet ezekre a problémákra – és egyúttal megakadályozhatja a párolgásból eredő vízveszteséget – írja az Euronews.
A fotovoltaikus cellákat tutajokra rögzítik a vízen, ahelyett, hogy olyan területet foglalnának el, amelyet mezőgazdaságra vagy épületekre lehetne használni. Egyfajta fedőként is működnek, szinte nullára csökkentve a párolgást – ami a gyakran aszály sújtotta területeken előnyös.
És mivel a víz hűvösen tartja a napelemeket, azok több energiát tudnak termelni, mint a szárazföldön, ahol a felmelegedés miatt kevésbé hatékonyak. Miután Ázsiában már korábban is nagy népszerűségnek örvendtek, most az Egyesült Államokban is egyre több ilyen létesítményt telepítenek.
Az úszó napelem megakadályozhatja a párolgásból eredő vízveszteséget. (Fotó: Canva)
Chris Bartle, a Ciel & Terre úszó napelemes vállalat értékesítési és marketingigazgatója. A vállalat már 270 projektet épített 30 országban.
Hozzáteszi, hogy a korlátozott szárazföldi terület most más országokat is arra ösztönöz, hogy fontolóra vegyék ezt a technológiát.
„Az Egyesült Államokban azt látjuk, hogy Kaliforniában, Északkeleten és Floridában, ahol „szigetes” a népsűrűség, jobban dübörög a piac, mint ott, ahol nincs sok földterület, vagy a föld nagyon drága” – magyarázta Bartle.
Az Egyesült Államok egyik legnagyobb úszó napelemfarmját a Ciel & Terre építette a kaliforniai Healdsburgban. Ez 4,8 MW energiát termel, ami nagyjából 3400 otthon számára elegendő. Egy másik farmot a közelben, Windsor városában négy évvel ezelőtt telepítettek egy szennyvíztisztító telep tetejére.
„Ez egy 1,8 MW-os úszó napelemes rendszer, amelyet a Ciel & Terre épített körülbelül három-négy évvel ezelőtt. Az egyik első itt Kaliforniában, az egyik első megawatt feletti itt Kaliforniában.”
A mérnökök számos kihívás megoldásán dolgoznak. (Fotó: canva)
Az úszó napenergia azonban nem tökéletes megoldás. A technológia nem működik a gyorsan mozgó vízen, a nyílt óceánon vagy a nagy hullámokkal terhelt partokon. A mély víz is növelheti a telepítési költségeket, és már most is drágább, mint a szárazföldi telepítés. Bár az úszó napelemek kezdetben 10-15 százalékkal kerülnek többe, Bartle szerint a tulajdonosok hosszú távon pénzt takarítanak meg.
A mérnökök más kihívásokon is dolgoznak. Ha egy vízfelület túl nagy részét fedik be, megváltozhat az oldott oxigén szintje és csökkenhet a vízhőmérséklet, ami problémákat okozhat a vízi élővilág számára. Folyamatosan kutatják, hogy a kábelek által keltett elektromágneses mezők negatívan hatnak-e a vízi ökoszisztémákra, de erre egyelőre nincs bizonyíték.
Márciusban a Nature Sustainability című folyóiratban közzétett tanulmány szerint több ezer város – 124 országban több mint 6000 – teljes energiáját úszó napelemekből tudná előállítani. A tanulmány számításai szerint, ha erre átállnának, évente nagyjából annyi vizet takarítanának meg, hogy 40 millió olimpiai méretű úszómedencét tölthetnének meg.
Kiemelt kép forrása: Canva