Bár a fűtő- és az üzemanyag a globális energiafelhasználás több mint háromnegyedét teszi ki, mindkettő továbbra is nagymértékben függ a fosszilis tüzelőanyagoktól. A megújuló energiaforrások aránya mindössze 3,6%, illetve 9,2% a párizsi székhelyű REN21 agytröszt szerint – írja a Reuters.
„Amit jelenleg tapasztalunk, az inkább egy energiaváltás, mintsem egy energiaátállás. Mivel a legtöbb szabályozás elsősorban a megújuló energiaforrások fejlesztésére összpontosított az energiaágazatban” – mondta. „179 ország rendelkezik megújuló energiára vonatkozó célokkal – csak 46 ország rendelkezik megújuló fűtő-, és 49 megújuló üzemanyagra vonatkozó célokkal” – tette hozzá.
A hőellátás a globális energiaszükséglet 49%-át teszi ki, az üzemanyagok 29%-át, de a megújuló energiát hasznosító technológiák szél- és napenergián túli diverzifikálásának elmaradása hátráltatja az éghajlati célok elérésére irányuló erőfeszítéseket – áll a REN21 jelentésében.
A fosszilis tüzelőanyagok alacsony árai szintén hátráltatták a megújuló fűtő- és üzemanyag-technológiák fejlesztését. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a fosszilis tüzelőanyagok támogatása is megugrott, 2022-re több mint 1 billió dollárra, az olajtámogatások pedig 85%-kal nőttek.
A globális megújuló kapacitás 2022-ben elérte a 3 481 gigawattot, a növekedést nagyrészt Kína hajtotta, amely az év során az új kapacitások 44%-át adta. Kína az év során 274,4 milliárd dollárt fektetett be megújuló energiaforrásokba, ami a globális teljes összeg 55%-át tette ki – közölte a REN21.