Az állami olajvállalat gazdasági és technológiai kutatóintézete (ETRI) márciusban még 743 millió tonnát elérő olajkeresletet prognosztizált az idén a világ legnagyobb nyersolajimportőrének. Ez mintegy napi 14,86 millió hordónak (barrel per day, bpd) felel meg.
Egy pekingi rendezvényen Wang Lining, az ETRI piacért felelős vezetője azonban azt mondta, hogy a növekedés idén elmarad az eredeti előrejelzésektől, és az olajkereslet 740 millió tonnát, azaz körülbelül 14,80 millió bpd-t fog elérni.
„A fő ok szerintem az, hogy az autók cseréje idén viszonylag nagy” – mondta Wang a Reutersnek.
Kína az elektromos járművek legnagyobb piaca a világon. A Kínai Személyautó Szövetség (CPCA) szerint májusban 10,5%-kal nőttek az eladások az előző hónaphoz képest, ami az összes autóeladás egyharmadát teszi ki.
A kereslet tovább fog nőni, mivel Peking új intézkedéseket hozott az elektromos autók vásárlásának ösztönzésére.
A Nemzetközi Energiaügynökség is azt mondta a hónap elején, hogy az elektromos autók iránti erős kereslet fékezni fogja az olajkereslet növekedését.
Az ETRI előrejelzése szerint Kína benzin iránti kereslete idén 0,8%-kal nő a 2019-es szintről, mielőtt 2025-ben elérné a csúcsot.
A kisebb növekedési előrejelzéshez a csalódást okozó gazdasági adatok is hozzájárultak – tette hozzá Wang.
Ebben a hónapban több nagybank is csökkentette 2023-as gazdasági növekedési előrejelzését Kínára vonatkozóan, mivel aggályok merültek fel, hogy a kínai gazdasági fellendülés a COVID utáni időszakban akadozik.
Wang azt is elmondta, hogy mind a dízel, mind a kerozin iránti kereslet idén nem fogja elérni a 2019-es szintet.
Kiemelt kép forrása: Canva
S.Rita