Mivel a magas hőmérséklet miatt egyre többen kapcsolták be a légkondicionálót, a National Grid zöld utat adott a nottinghamshire-i Ratcliffe-on-Soar erőműnek. Ezzel véget ért a 46 napos, szénnel termelt villamos energia nélküli időszak, amely a leghosszabb szünet 2020 nyara óta, és amelyet a zöldek aktivistái bíráltak – írja az Euronews.
Néhányan azonban a megújuló technológiára is mutogattak. „A hőhullám miatt a napelemek túl forróvá váltak ahhoz, hogy hatékonyan működjenek” – írta a jobboldali brit Telegraph.
Ipari csoportok szerint azonban nem ez a teljes történet. A Solar Energy UK szerint nyáron több napenergiát termelnek, mint bármikor máskor – függetlenül attól, hogy milyen meleg van. „Az az elképzelés, hogy a napelemek felmondják a szolgálatot a hőségben, durva és alapvető tévedés” – vágott vissza a szervezet.
Igaz, hogy magasabb hőmérsékleten a panelek kevésbé hatékonyak. A fotovoltaikus cellák melegebb körülmények között a napfényt valamivel kisebb arányban alakítják át elektromos árammá. Úgy vannak megépítve, hogy -40°C és +85°C között működjenek.
A teljesítmény csökken, amikor a hőmérséklet 25°C fölé emelkedik, de csak 0,34 százalékkal minden további fok után.
A Solar Energy UK szerint ez elég marginális érték. Még a forrásponthoz közeli hőmérsékleten is csak mintegy 20 százalékkal csökkenne a teljesítmény, ha a többi tényező nem változik.
Az egyetem élő fotovoltaikus termelési adatokat szolgáltat, amelyek ezt alátámasztják; a napenergia június második hetén minden ebédidőben az Egyesült Királyság áramszükségletének mintegy 27 százalékát fedezte.
A napenergia-csoport arra is igyekezett rámutatni, hogy a hőerőműveket – beleértve a szén-, gáz- és atomerőműveket is – szintén érinti a hőség. A Solar Energy UK szerint ezeknek az erőműveknek a termodinamikai törvények alapján csökken a teljesítménye, amikor a hűtővíz hőmérséklete felemelkedik. Ez a hatás tovább fog romlani, ahogy az éghajlatváltozás tovább folytatódik.
A csoport új jelentése szerint az Egyesült Királyságban a napenergia elterjedésének fő kihívása nem a napfény, hanem az ország átviteli és elosztóhálózataiba történő „krónikus alulfinanszírozás”.
A szén azonban jó úton halad kifelé az Egyesült Királyság energiarendszeréből. A fosszilis tüzelőanyag jelenleg az ország villamosenergia-termelésének mindössze 2 százalékát adja, és 2024 októberéig fokozatosan ki kell vezetni a termelésből.
Kiemelt kép forrása: Canva