Egy 1300 tagot képviselő csoport közleményben közölte, hogy „megdöbbentette” a hír, és jogi lépésekkel kapcsolatos tanácsot kér.
A Trustees elsődleges kötelessége a tagok érdekei – és a tájékoztatás elmulasztása a tagok érdekeit szolgálja. A tagok nem tájékoztatása egy ilyen radikális lépés tervéről, teljesen elfogadhatatlan.”
E fejlemények következményeként az 1300 tagú nyugdíjas csoport a mai napon úgy döntött, hogy hivatalos jogi szakvéleményt kér egy nyugdíj- és trösztjogi szakértőtől számos olyan kérdésben, amelyek mind a kurátorok, mind a BP által az alap elmúlt két évben végzett alapkezeléssel kapcsolatosak. Az emelkedő kamatlábak hatására a vállalati nyugdíjrendszerek többletbe kerültek, ami megnyitotta a piacot a biztosítók előtt, hogy átvállalják a kötelezettségek egy részét vagy egészét.
A múlt hónapban az Energy Voice beszámolt a tagok azon aggodalmairól, hogy az alapot eladhatják, mivel az nem volt hajlandó a kifizetéseket a kamatlábakkal összhangban tartani.
A BP az FT-nek elmondta, hogy a fontolóra vett megállapodás részeként nem kerül sor a rendszer teljes eladására, és az „továbbra is a szokásos módon, a független kuratórium felügyelete alatt fog működni”.
Persze nincs garancia arra, hogy az üzlet létrejön.
A rendszer dühös tagjai szerint a BP két éve nem tartja a nyugdíjkifizetéseket az inflációval összhangban, ami a reáljövedelem tényleges 11%-os csökkenését eredményezte.
Egy közel 1000 tagot tömörítő kampánycsoport szerint félő, hogy a kifizetések emelésének elmaradásáról szóló döntés „összefügg azzal, hogy a BP azt tervezi vagy tervezi, hogy eladja a kollektív pénzünket/eszközünket tartalmazó alapot, és az alap többletének egy részét magának tulajdonítja”.
Az Egyesült Királyságban a meghatározott juttatási rendszer 2010 körül bezárt az új belépők előtt, és 2021-ben a tagok nem növelhették tovább a felhalmozott nyugdíjukat.
A BP brit végleges fizetésű rendszerének tagjai a megélhetési válságra való tekintettel a kifizetések 4%-os emelését kérték, amit a BP elutasított.
A döntés annak ellenére született, hogy a nyugdíjasok azt állították, hogy az alap „hosszú évek óta a legerősebb pénzügyi helyzetben van”, és 6 milliárd font többlettel rendelkezik.
A többlethez való hozzáférés csak a rendszer felszámolásával vagy teljes kivásárlásával lehetséges, ami jelenleg nincs porondon.
fotó: BP