Elemzés   A rovat támogatója a MET Csoport

A növekedési kockázatok idén visszafogják az olajárakat

Devenyi Dalma | 2023.07.12. 01:00

Az olajárak idén nehezen tudnak majd húzni, mivel a világgazdasági ellenszél meggátolja a növekedést, amelyet Kína fellendülése és az OPEC+ csökkentései táplálhatnának – derül ki egy felmérésből.

 

A 37 közgazdász és elemző részvételével készült felmérés szerint a Brent nyersolaj ára 2023-ban átlagosan 83,03 dollár lesz hordónként, szemben a májusi 84,73 dolláros konszenzussal – írja a Reuters.

A globális irányadó árfolyam, amellyel most 75 dollár körül kereskednek hordónként, miután 2023-ban eddig mintegy 13%-ot esett, a harmadik negyedévben átlagosan 83,28 dolláros árfolyamot jeleztek előre, mielőtt a következő két negyedévben a 86 dolláros szint fölé ugrana.

Az amerikai nyersolajra vonatkozó előrejelzéseket szintén visszavonták, és a múlt havi 79,20 dollárról 2023-ban hordónként 78,38 dollárra csökkentették.

A Goldman Sachs június végén azt mondta, hogy az emelkedő kamatlábak továbbra is „tartósan hátráltatják” az olajat. (Fotó: Canva)

Előrelátható változások

A harmadik negyedév „döntő negyedév lesz, mivel az OPEC és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) magas keresletnövekedési várakozásainak be kell teljesülniük, hogy elkerüljük az árakra nehezedő további lefelé irányuló nyomást” – mondta Ole Hansen, a Saxo Bank nyersanyagstratégiáért felelős vezetője.

A Goldman Sachs június végén azt mondta, hogy az emelkedő kamatlábak továbbra is „tartósan hátráltatják” az olajat.

Míg azonban az emelkedő kamatlábak és a Kínából érkező gyengébb gazdasági adatok nyomást gyakoroltak az olajpiacokra, egyes elemzők úgy vélték, hogy az áraknak némi lökést adnak az ösztönző intézkedések és az OPEC+ kínálatának Szaúd-Arábia által vezetett visszafogása.

Az IEA szerint az OPEC+ kitermelési megállapodás jelentősen növeli a magasabb árak kilátásait, míg a Saudi Aramco azt jósolta, hogy a kínai és indiai kereslet ellensúlyozni fogja a fejlett országok recessziós kockázatait.

„A kínai olajkereslet gyengülésének kevés jele mutatkozott, még ha az általános újraindulás fellendülése csalódást is okozott néhány befektetőnek. A kínai finomítók az idei év első öt hónapjában rekordszintű termelést végeztek” – mondta Ian Moore, a Bernstein vezető elemző munkatársa. „További növekedés várható, mivel a gazdasági tevékenység tovább bővül, bár lassabb ütemben” -tette hozzá.

 

Eredmények

A felmérés a globális olajkereslet napi 1-2 millió hordó (bpd) közötti növekedését prognosztizálja. Öt válaszadó 2023 második felére is kínálati deficitet jósolt. A hiány még akkor is bekövetkezne, ha Oroszország tengeri olajexportja májusban 4 éves rekordot ért el – mutatták a Refinitiv Eikon adatai -, mivel Moszkva kiszolgálja az indiai, kínai és törökországi keresletet.

„Amint ezek a hiányok láthatóvá válnak a szárazföldi olajkészletekben, arra számítunk, hogy az árak emelkedni fognak” – mondta Giovanni Staunovo, a UBS elemzője.

A válaszadók nagyrészt egyetértettek abban is, hogy az OPEC intézkedéseket fog hozni annak érdekében, hogy az olajárak alsó szintjét 80 dolláron tartsa.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.