Ez azt jelzi, hogy az energiaágazat képes elérni a globális éghajlati célok eléréséhez szükséges változást.
Szultán al-Dzsaber, az ENSZ következő klímacsúcsának, a COP28-nak az elnöke az év elején a megújuló energiatermelés 2030-ig történő megháromszorozására szólított fel az üvegházhatású gázok kibocsátásának megfékezése és a 2015-ös párizsi klímaegyezményben kitűzött célok elérése érdekében – áll az Euronews cikkében.
Az ágazat exponenciális növekedése azt jelenti, hogy a szél- és napenergia-projektek az előrejelzések szerint a globális villamos energia legalább 33 százalékát fogják termelni, szemben a jelenlegi 12 százalékkal.
Ez a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló energiatermelés csökkenéséhez és olcsóbb áramtermeléshez fog vezetni – derült ki az RMI jelentéséből.
Az RMI, egy amerikai székhelyű, tiszta energiával foglalkozó nonprofit szervezet, a kutatást a Bezos Earth Funddal partnerségben végezte, amely egy 10 milliárd dolláros alap, amelyet Jeff Bezos, az Amazon tulajdonosa hozott létre az éghajlatváltozás elleni megoldások finanszírozására.
A jelentés szerint a napenergia – amely már most is a legolcsóbb villamosenergia-termelés – költsége a jelenlegi 40 dollár (35,70 euró) MWh-ról akár 20 dollárra (17,80 euró) is csökkenhet megawattóránként (MWh), ahogy egyre több projektet indítanak és javulnak a méretgazdaságossági előnyök.
„A megújuló energiaforrások gyors elterjedésének előnye a nagyobb energiabiztonság és a kőolajfüggetlenség, valamint az energiaárak hosszú távú deflációja, mivel ez egy gyártott technológia – minél többet telepítünk, annál olcsóbb lesz” – mondta Kingsmill Bond, az RMI vezető igazgatója.
Kiemelt kép forrása: Canva