Bolygónkon annyira helyzet van, hogy a zöldítési törekvésekből az autósport sem maradhat ki. Ezt a területet már többször körbe jártuk, legyen szó elektromos túrakocsizásról vagy a hidrogén, különböző versenyautókban történő felhasználásáról. A szintetikus üzemanyagok nemcsak a Dakar-ralin kezdenek hódítani az Audikban, hanem a rali világbajnokságon is használják. A WRC-ként rövidített bajnokság élvonalában lévő autók – már idén – 100 százalékban szén-dioxid mentesen előállított üzemanyagot használnak… Amely természetesen az elégetésénél sem szennyez. Ők az igazi úttörők, mert az agyon hírelt F1 ezt csak 2026-tól teszi majd meg.
A következő nagy váltás három év múlva fog bekövetkezi, mikor is elhagyják a motor hőjéből elektromosságot fejlesztő MGU-H egységet. Ezzel jobb hangúvá, és valamivel olcsóbbá válnak majd az erőművek. A maximum 15 ezres fordulatig pörgethető motorok alapja, a ma is használt 1,6 literes, turbófeltöltős konstrukciók.
Ennek a teljesítménye kb. 535 lóerő lesz, amihez társul a 479 lóerőt tudó hibrid-rendszer.
Ami itt nem a takarékosságot segíti, hanem a teljesítményt növeli. Ennek segítségével lesz meg az ezer körüli, fölötti lóerő. A komoly változást, a kibocsátás mentesen előállított üzemanyag megjelenése jelenti.
Hogy igazi verseny legyen a csapatok üzemanyag-beszállítói között, a szabályalkotók nem szabták meg a zöld benzin elkészítési módját. Ezért két útvonal létezik. Az egyiket a különféle zöld hulladékot használó bio vonal képviseli. A másikat a szintetikus, azaz a megszokott e-fuel, aminek az előállításában az Audinak már elég nagy a gyakorlata.
A bio oldalt a Petronas képviseli, amely a Mercedes üzemanyag-beszállítója. A Shell még vizsgálja a két irányt, még nem döntött. A Red Bullal együttműködő Exxon Mobil a szintetikus mellett tette le a voksát, akár az Aramco.
Az amerikai cég nem véletlen, hogy ebbe az irányba indult el, mert a Porschéval közösen futtatják a Chilében működő zöld üzemanyag projektjüket. Kulcsfontoságú információ, hogy az előállítási folyamat leglényegesebb elemét az Exxon Mobil szállítja. Erőforrások és technológia tekintetében a szaúdiakat sem kell félteni, mert ők a világ legnagyobb olajtársasága.
A csavar az egészben, hogy a F1-et követő sok százmillió rajongó figyelmét a sport egy olyan irányba terelheti, ami sok józanságot hozhat a környezetvédelemben.
Ez pedig az, hogy a Földön – a becslések szerint – mostanság 1,3-1,4 milliárd hagyományos motorral hajtott járművet használunk. A rohamtempóban történő, és a politika által erőltetett elektromos váltásban, erről alig esik szó. Ezzel az óriási mennyiségű, naponta szennyező autóparkkal is érdemes lenne valamit kezdeni. Jó tudni, hogy a villanyautók száma, nemrég lépte túl a tíz milliót…
A kalkulációk szerint, 2030-ra – az évente történő kb. 70 millió darab körüli új autó piacra dobásának köszönhetően – 1,8 milliárd jármű fog szaladgálni az utakon. A becslések szerint, ennek kb. a 8 százaléka lesz tisztán elektromos…
Az F1 üzemanyagváltásának abban lesz óriási szerepe, hogy erősíti a hibrid technológiát és a kibocsátás-mentes üzemet biztosító hajtóanyagok terjedését és előállítását. Ami plusz pont, hogy ez változás az autózás mellett a repülés és hajózás zöldítését is nagyban elősegítheti.
Egyébként izgalmas jövő elé nézünk az autóversenyek terén, mert a másik oldal sem alszik. A Formula-E következő generációs autójába, már megérkezhet a könnyű és nagy tárolási kapacitású szilárdtest akku. Ez kombinálva a 900-1000 lóerőt produkáló motorokkal, és szuper precízen szabályzott négykerék-hajtással, egész izgalmas kombinációt jelenthet. Ez a technika gyorsulásban könnyedén túl tesz a berregős vetélytársán…
Kiemelt kép forrása: Alfa Romeo