Ausztrália második legnépesebb állama az ország legnagyobb földgázfogyasztója. Az itt található otthonok mintegy 80%-ában van bekötve gáz, de ambiciózus tervei szerint 2045-re el kívánja érni a nettó nulla kibocsátást, öt évvel megelőzve a szövetségi kormányt – írja a Reuters.
Lily D’Ambrosio éghajlatvédelmi miniszter július 28-án közölte, hogy az építési engedélyköteles új lakásoknak 2024 januárjától teljes egészében elektromos hálózatra kell csatlakozniuk. A gázágazat az állam kibocsátásának 17%-át adja.
„A gázfüggőségünk csökkentése kulcsfontosságú ahhoz, hogy elérjük a 2045-re kitűzött ambiciózus kibocsátáscsökkentési célunkat, a nettó nullát, és hogy az állam egyre több lakosa használjon hatékonyabb elektromos készülékeket, amelyekkel pénzt takaríthatnak meg a számláján” – mondta D’Ambrosio egy nyilatkozatban.
A változások minden olyan új középületre vonatkoznak majd, amely még nem került a tervezési szakaszba, beleértve a lakóépületeket, iskolákat és kórházakat.
A tervre azért kerül sor, mert Délkelet-Ausztrália az évtized közepétől potenciális gázhiánnyal néz szembe, mivel az Exxon Mobil Corp által üzemeltetett, a régiót régóta ellátó tengeri mezők kitermelése csökken.
Az Ausztrál Kőolajtermelő és -feltáró Szövetség közleménye szerint a tilalom nem sokat segít az éghajlaton, mivel a háztartásokat a szénalapú villamosenergia-hálózatra kényszeríti.
A nagymértékben a széntől függő villamosenergia-termelés Victoria államban az állam szén-dioxid-kibocsátásának mintegy felét teszi ki.
A Rewiring Australia, egy nonprofit szervezet, amely a villamosítás mellett száll síkra, támogatta a lépést, és azt mondta, hogy „a villamosítás a leggyorsabb és legköltséghatékonyabb módja annak, hogy évente több ezer dollárt faragjunk le az energiaszámlákból és csökkentsük a kibocsátásunkat”.
Ausztrália egyébként a múlt hónapban véglegesítette a hazai gázpiacra vonatkozó szabálycsomagot, beleértve az először decemberben bevezetett nagykereskedelmi árplafont.
Kiemelt kép forrása: Canva