A múlt hónap volt messze a legmelegebb július – erősítette meg Sarah Kapnick, a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) vezető kutatója egy hétfői sajtótájékoztatón.
A felmelegedés fő hajtóerejeként az emberi tevékenység által termelt üvegházhatású gázokat jelölték meg – írja az Euronews.
Az Nemzeti Környezeti Információs Központok (NCEI) éves globális hőmérsékleti előrejelzése szerint 2023 „gyakorlatilag biztos”, hogy az eddigi öt legmelegebb év között lesz. Eddig a harmadik helyen áll. Mivel az El Niño néven ismert csendes-óceáni felmelegedési jelenség legnagyobb hatása várhatóan 2024 februárja és áprilisa között jelentkezik, a következő év valószínűleg még melegebb lesz.
A tudósok attól tartanak, hogy ez hozzájárulhat ahhoz, hogy a bolygó meghaladja a 1,5 Celsius-fokos felmelegedési határértéket, és olyan szélsőséges időjárási jelenségeket idézhet elő, mint az aszály, a viharok és az áradások.
A hónap elején az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata közölte, hogy július volt a valaha mért legmelegebb hónap a Földön. A NOAA hétfőn megerősítette ezt, a számadatok szerint a hőmérséklet több mint 0,2 Celsius-fokkal magasabb volt, mint az előző, 2019-ben felállított rekord.
Észak- és Dél-Amerika, Észak-Afrika és az Antarktiszi-félsziget egyes részei különösen melegek voltak, a NASA szakértői szerint az átlagosnál mintegy 4 Celsius-fokkal magasabb hőmérséklet-emelkedéssel. Az óceánok felszíni hőmérséklete is rekordot döntött már a negyedik egymást követő hónapban, ami hozzájárult a júliusi rekordmeleghez.
Mivel az elmúlt kilenc év a legmelegebb a NASA 1880-as nyilvántartása óta, Bill Nelson, az űrkutatási hivatal igazgatója figyelmeztetett:
A felmelegedés katasztrófák egész sorát váltotta ki az elmúlt hónapokban a tengeri jég olvadásától és a tengerszint emelkedésétől kezdve az erdőtüzekig, áradásokig és viharokig.
Bár az El Niño súlyosbította a szélsőséges időjárási eseményeket, az amerikai űrügynökség szerint az emberi eredetű kibocsátás a fő bűnös – különösen az elmúlt négy évtizedben.
„Nincsenek politikai vagy földrajzi határok, ebben mindannyian együtt vagyunk benne” – tette hozzá Nelson.
Kiemelt kép forrása: Canva