A hajózási ágazat – amely a globális CO2-kibocsátás közel 3%-áért felelős, és amelyre a befektetők és a környezetvédelmi csoportok nyomást gyakorolnak a szén-dioxid-mentesítés felgyorsítása érdekében – számos különböző technológiát, köztük az ammóniát és a metanolt vizsgálja annak érdekében, hogy eltávolodjon a szennyező bunkerolajoktól – írja a Reuters.
A Cargill, a világ egyik legnagyobb árupiaci kereskedője, a szélerőműves meghajtást mint egyik tisztább energiaforrást vizsgálja. A gőz- és dízelmotorokra való áttérés előtt a hajók meghajtásának gyakori módja volt a szél, de ma már többnyire csak kisebb hajókon alkalmazzák.
„Feladatunk, hogy megmutassuk az iparágnak, hogy mi lehetséges, és remélhetőleg még több ember lát majd lehetőséget ebben a technológiában.”
Az ötéves Pyxis Ocean-t utólagosan WindWingekkel szerelték fel, a teherhajó fedélzetére szerelt, akár 37,5 méter magas, nagyméretű szárnyvitorlákkal. Dieleman elmondta, a Cargill reméli, hogy a költségek az üzemanyag-megtakarítás révén megtérülnek.
A Pyxis Ocean Szingapúrból indul, és Brazília felé veszi az irányt, és valószínűleg gabonát szállít majd Dániába – mondta Dieleman. A hajó ezután valószínűleg az Atlanti-óceán északi részén marad, hogy maximalizálja a szél kihasználását – tette hozzá. A BAR Technologies, amely korábban tervezett hajókat az Amerika Kupára, fejlesztette ki egyébként a vitorlákat, amelyeket a norvég Yara Marine Technologies gyártott.