A legnagyobb amerikai olajtermelő cég augusztus 28-án közzétett energetikai kilátásai szerint 2050-re a világ energiafelhasználásból származó szén-dioxid kibocsátása eléri a 25 milliárd tonnát – írja a Reuters. Ez több mint kétszerese annak a 11 milliárd tonnának, amelyre az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) szerint az alacsonyabb 2°C-os forgatókönyvek szerint átlagosan szükség lenne.
Az Exxon a világ napi nyersolajszükségletének kevesebb mint 3%-át termeli, és májusban részvényesei elsöprő többséggel elutasították az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló erőteljesebb intézkedésekre törekvő felhívásokat.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2021 óta hangoztatja, hogy sokkal több forrást kell a tiszta energiát hasznosító technológiákra fordítani ahhoz, hogy a világ 2050-re elérje a nettó nulla kibocsátást.
A 2050-re a nettó nulla kibocsátás eléréséhez szükséges 55 technológiából mindössze kettő van „sínen” – közölte az Exxon az IEA-ra hivatkozva. A vállalat szerint a kibocsátás 2050-ig csak 25%-kal fog csökkenni, mivel az alacsonyabb kibocsátású lehetőségek növekedése elmarad a kívánt forgatókönyvektől.
Összességében az Exxon előrejelzése szerint az energiával kapcsolatos CO2-kibocsátás valamikor ebben az évtizedben több mint 34 milliárd tonna lesz, ahogy a gazdaságok és az energiaigény növekszik, majd 2050-re 25 milliárd tonnára csökken.
Az Exxon 2027-ig hat év alatt 17 milliárd dollárt fektet be az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású technológiákba, például a szén-dioxid-leválasztásba és -megkötésbe, valamint a hidrogénbe.
A vállalat szerint ez a két, jelenleg kereskedelmi forgalomban nem kapható technológia jelentős ígéretet jelent az IPCC Lower 2°C forgatókönyveiben nehezen szén-dioxid-mentesíthető ágazatok számára.
A tőke nagy része a saját és harmadik felek tevékenységeinek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére irányul. Európai társaitól eltérően az Exxon távol tartja magát a konszolidált megújuló forrásoktól, például a szél- és napenergiától. Várakozásai szerint a szél- és napenergia 2050-ben a világ energiaellátásának 11%-át fogja biztosítani, ami a mai hozzájárulás ötszöröse.
Kiemelt kép forrása: Canva