A kínai Fujian tartomány partjainál tornyosul a Goldwind GWH252-16MW, ami a világ legnagyobb szélerőműve. Szeptember 1-jén a 252 méter átmérőjű mamut turbina 24 óra alatt 384,1 megawattóra (MWh) energiát termelt, miközben egy tájfun sújtotta Kína délkeleti részét.
Ez a mennyiség nagyjából 170 ezer háztartás, 38 millió LED vagy 2,2 millió elektromos autó energiaellátására elegendő.
Az eredmény meghaladja a korábbi 364 MWh-s rekordot, amelyet Dániában állítottak fel augusztusban.
A legtöbb turbina nem képes tájfunban működni, és a mostani nagy erejű tájfun számos szélerőműparkot leállásra kényszerített. A Goldwind azonban képes valós időben beállítani a lapátjait, amikor a szél nagy sebességet ér el, így továbbra is képes áramot termelni.
A Goldwind GWH252-16MW rotor átmérője 252 méter – körülbelül 2,5 futballpálya -, és minden egyes lapátja a hangsebesség több mint kétharmadát képes elérni.
Már csak a világrekord miatt sem nehéz kitalálni, hogy Kína a világelső a szélenergia terén. 2021-ben több tengeri szélenergia-termelő kapacitást telepített, mint a világ összes többi országa az elmúlt öt évben.
A 2022-es 64,3 GW-os teljes globális tengeri szélenergia-kapacitás 49 százalékát egyedül Kína adja, ami több, mint Európa 47 százaléka.
Az ország tervezi a világ legnagyobb szélerőműparkját is, amely olyan hatalmas, hogy egész Norvégia energiáját el tudná látni. A projekt munkálatai a tervek szerint 2025 előtt kezdődnek meg. Kína zöld bizonyítványa azonban korántsem makulátlan, figyelmeztet Li Shuo, a Greenpeace kelet-ázsiai vezető politikai tanácsadója.
A globális szuperhatalom azt reméli, hogy 2025-re a villamos energia egyharmadát megújuló energiaforrásokból tudja majd előállítani. Ugyanakkor azt tervezi, hogy 2060-ra eléri a nettó nulla kibocsátást, ami sok más országhoz képest távoli cél.
Kiemelt kép forrása: Canva