Lengyelország kiadta a környezetvédelmi engedélyt az ország első atomerőművére – jelentette pénteken a PAP állami hírügynökség Anna Moskwa klímaminiszterre hivatkozva, olvasható az Euronews hírében. A lengyel környezetvédelmi főigazgatóság (GDOS) szerint az erőmű építése és üzemeltetése nem lesz káros hatással a környezetre, és a hatását figyelemmel fogják kísérni – jelentette a PAP. A GDOS szerint a projekt nem fogja negatívan érinteni a Natura 2000-es területeket, és nem fog hozzájárulni a természetes élőhelyek romlásához.
A környezetvédelmi igazgatóságnak több mint másfél évébe telt, hogy áttekintse a környezeti hatásvizsgálati jelentésben szereplő bizonyítékokat, és meghozza a döntést az engedély kiadásáról.
Varsó azt tervezi, hogy 2033-ig megépíti első atomerőművét a Balti-tenger partján. Az építkezés 2026-ban kezdődik, és várhatóan 2040-re állhat üzembe.
Lengyelország 2005 óta gondolkodik az atomenergia bevezetésén, de számos pénzügyi és politikai akadály hátráltatja a folyamatot. Azt remélik, hogy ez a tiszta energiaforrás lehetővé teszi az ország számára, hogy eltávolodjon a szénről, amely jelenleg az ország energiaellátásának 69 százalékát biztosítja.
Lengyelország is egyike azon országoknak, amelyek az Egyesült Államoktól pénzügyi segítséget kapnak az új nukleáris technológiához. A „Phoenix projekt” keretében kis moduláris reaktorok építését tervezik országszerte. Ez még mindig egy új technológia, és eddig főként kísérleti projektekben alkalmazták.
A közelmúltban elért eredmények és az energiaválság hatása azonban Európa-szerte felkeltette az érdeklődést és a politikai támogatást az atomenergia iránt.
Csehország és Szlovákia mellett Lengyelországban is megvalósíthatósági tanulmányok készülnek a széntüzelésű erőművek átalakításáról az új nukleáris technológia használatára.
Kiemelt kép forrása: Canva