Fenntarthatóság

Akár 70 százalékkal is csökkenteni lehetne az irodaépületek szén-dioxid-kibocsátását

NRGreport | 2023.09.27. 13:32

Digitális épület- és energiagazdálkodási megoldások alkalmazásával, valamint elektrifikációval, illetve megújuló energiaforrások használatával és mikrohálózatok telepítésével akár 70 százalékkal is csökkenteni lehetne az irodaépületek szén-dioxid-kibocsátását a Schneider Electric kutatása szerint. Az alacsony CO2-kibocsátású épületekre történő átállás jelentős mennyiségű új munkahely létrehozását is eredményezheti.

 

Az épületek a globális szén-dioxid-kibocsátás 37 százalékát teszik ki, és mivel a mai létesítmények mintegy fele valószínűleg még 2050-ben is használatban lesz, bolygónk védelme érdekében sürgősen csökkenteni kellene a kibocsátásukat például azzal, hogy növeljük az energiahatékonyságukat.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat új kutatásának eredményei azt mutatják, hogy a cég digitális épület- és energiagazdálkodási megoldásainak alkalmazásával a már működő irodaházakban akár 42 százalékkal is csökkenthető az ingatlan üzemeltetéséből adódó szén-dioxid-kibocsátás, ráadásul a rendszerek telepítésének költségei kevesebb mint három év alatt megtérülnek.

Ha a fosszilis tüzelőanyaggal működő fűtési technológiákat elektromos alternatívákra cserélik, és helyi megújuló energiaforrásokat felhasználó mikrohálózatot telepítenek, a teljesen elektromos, teljesen digitális épületek CO2-kibocsátása további 28 százalékkal csökkenhet, vagyis összességében akár 70 százalékkal is mérséklődhet a létesítmények kibocsátása.

„Az épületüzemeltetéshez köthető CO2-kibocsátás kezelése az első számú eszköz a meglévő épületek szén-dioxid-mentesítéséhez és a 2050-re kitűzött nettó zéró kibocsátási célok eléréséhez. Ez az áttörést jelentő kutatás feltárja, hogy a szén-dioxid-kibocsátás akár 70 százalékos csökkentése megvalósítható, ha meglévő épületállományunkat energiahatékony, teljes mértékben villamosított és digitalizált ingatlanokká alakítjuk át” – mutatott rá Mike Kazmierczak, a Schneider Electric Digital Energy üzletágán belül az energiaátállás felgyorsításához kapcsolódó tudományos alapú kutatásokkal, valamint termékfejlesztéssel foglalkozó Digital Energy Decarbonization Office alelnöke.

 

A WSP globális tervezőcéggel közösen végzett kutatás során egy nagyméretű, a 2000-es évek elején épült irodaház energiateljesítményének és szén-dioxid-kibocsátásának modellezését vették alapul az Egyesült Államok különböző éghajlati övezeteiben. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a korszerűsítés digitális megközelítése minden épülettípusra és éghajlati viszonyra alkalmazható, és emiatt ez a leghatékonyabb épület-dekarbonizációs stratégia, amely gyors eredményeket hoz, és az építőanyagokhoz kapcsolódó kibocsátásra is pozitív hatással van.

A digitális technológiák alkalmazásával történő felújítás azon túl, hogy kevésbé zavarja meg a létesítmény mindennapi működését, az épület teljes életciklusára vetített szén-dioxid-kibocsátás szempontjából is hatékonyabb. Amennyiben a tulajdonosok elmulasztják az ingatlanok gyors szén-dioxid-mentesítését, olyan elavult épületek birtokosai lesznek, amelyek jelentősen veszítenek értékükből, és nem vonzóak sem a befektetők, sem a bérlők számára.

A Bostoni Egyetem Globális Fenntarthatósági Intézetének és a Schneider Electric Fenntarthatósági Kutatóintézetének friss kutatása szerint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású épületekre való átállásban jelentős potenciál rejlik az új munkahelyek teremtése kapcsán is.

A Schneider Electric-et széles körben elismert véleményformáló vállalatként és a dekarbonizáció vezetőjeként tartják számon. Hálózati kapcsolatra képes termékei, szoftverei és fenntarthatósági szolgáltatásai segítenek a működési hatékonyság növelésében, az energiapazarlás megszüntetésében, és stratégiákat kínálnak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére az épületekben, gyárakban, adatközpontokban, infrastruktúrában és otthonokban. A Schneider Electric kutatásai és dekarbonizációs forgatókönyvei azonnali, gyakorlatias megoldásokat kínálnak, amelyek segítségével a szervezetek könnyebben eligazodhatnak az energetikai átállás összetett kérdéseiben.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.