Az Európai Unió éghajlatváltozás megfékezésére irányuló tervei szerint 2030-ra több millió elektromos járművet kell forgalomba helyezni az európai utakon, valamint a megújuló energiaforrások felhasználásának jelentős bővítését és a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánok helyettesítését elektromos hőszivattyúkkal kell megkezdeni a házakban – írja az Euronews a Reutersre hivatkozva.
Az Eurelectric villamosenergia-ipari szövetség szerint azonban e célok támogatásához az európai villamosenergia-hálózatokba mostantól 2050-ig évente átlagosan legalább 84 százalékkal több beruházásra van szükség, mint 2021-ben.
„Rekordgyorsasággal akarjuk átalakítani a teljes energiarendszert, a fosszilis tüzelőanyagokat – az olajat és a gázt – villamos energiával akarjuk helyettesíteni. Tehát rengeteg új termelőkapacitást adunk a hálózathoz, elektromos autókat, hőszivattyúkat” – mondta Kristian Ruby, az Eurelectric főtitkára.
„Ezért ma nem lehet azt mondani, hogy amit 10 évvel ezelőtt csináltunk, az a következő 10 évben is jó lesz. Egyszerűen nem ez a helyzet” – mondta a Reutersnek.
Az Európai Bizottság szerint 2030-ig évente 584 milliárd eurónyi energiahálózati beruházásra van szükség a zöld célok eléréséhez. Ennek nagy része várhatóan magánforrásokból származik, vagy a hálózati tarifákból fizetendő.
Az Eurelectric szerint a közfinanszírozásnak a hálózatok gyors korszerűsítését kellene céloznia, szemben más, hosszabb távú infrastruktúrákkal, például a 2030-as években induló hidrogénprojektekkel. Kadri Simson, az EU energiaügyi biztosa a Reutersnek elmondta, hogy a hálózati projektek szerepelnek majd azon határokon átnyúló infrastruktúrák listáján, amelyek gyorsabb engedélyezést és uniós finanszírozáshoz való hozzáférést kapnak.
Az európai villamosenergia-elosztó hálózatok 40 százaléka több mint 40 éves. A legtöbbjüket nagy központi erőművekre tervezték, és korszerűsítésre szorulnak, hogy a várhatóan ebben az évtizedben csatlakozó helyi napelemek és szélerőművek áramát el tudják osztani.
Az uniós országok jelenleg tárgyalásokat folytatnak az energiapiaci reformokról, amelyek megkönnyíthetik és felgyorsíthatják a hálózatüzemeltetők számára a hálózatok korszerűsítésébe történő beruházásokat.
A kormányok azonban június óta küszködnek a törvény jóváhagyásával, mert vita van az erőműveknek nyújtott állami támogatásokról.
Kiemelt kép forrása: Canva