Az emberi innováció elrepített minket az űrbe, és olyan csodákat adott nekünk, mint az internet és a mesterséges intelligencia (AI), de 2023-ban a repülő autók még mindig nagyrészt a tudományos fantasztikum tárgyai maradnak – írja az Euronews. Ennek ellenére az Alef Aeronautics amerikai start-up cég jövőre már más képet szeretne mutatni.
A kaliforniai székhelyű vállalat a szeptemberi Detroiti Autókiállításon mutatta be Model A repülő autó prototípusát, miközben megerősítette, hogy a járművet a Szövetségi Légügyi Hivatal engedélyezte a tesztrepülésekre. A cég egyelőre nem repült a járművel a nagyközönség előtt, és nem is adott ki felvételeket az autóról repülés közben.
A Model A elöl és hátul két légcsavarral rendelkezik, amelyek lehetővé teszik, hogy függőleges fel- és leszállást hajtson végre. Az Alef szerint az elektromos meghajtású járműnek körülbelül 320 km-es hatótávolsággal rendelkeznik, repülési hatótávolsága pedig több mint 160 km.
„Az ötlet lényege, hogy az autó jobb oldala és bal oldala szárnyat formáz, amely biztosítja a felhajtóerőt. Repülés közben a test 90 fokkal elfordul ” – magyarázta Jim Dukhovny, az Alef Aeronautics vezérigazgatója.
A repülési tesztek eredményétől függően az Alef reméli, hogy 2025-ben piacra dobhatja termékét, amely 280 000 euróért kerülhet majd a kiskereskedelembe. A vállalatnak azonban, amely Elon Musk SpaceX vállalatát is a pénzügyi támogatói között tartja számon, számos szabályozási akadályt kell leküzdenie, mielőtt repülő autója felszállhat. Először is a Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal jóváhagyására lesz szükség.
Az Alef Model A csak egy a számos légi taxi és légi autó prototípus közül, amelyeket világszerte fejlesztenek. A német Volocopter vállalat várhatóan a jövő nyári párizsi olimpia idején már az eVTOL (függőlegesen felszálló elektromos repülőgépek) taxik fedélzetén fog utasokat szállítani, amennyiben 2024 elején megkapja az összes tanúsítványt és engedélyt.
A szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy az égen száguldozó elektromos repülő autók kora még messze van. Dr. Carlos Cesnik, a Michigani Egyetem repülőmérnöki professzora szerint a repülő autókkal kapcsolatban még mindig a múlt századforduló korszakát éljük.
Miközben a kormányzati szervek engedélyeket adnak ki az eVTOL-ok és más repülő autók prototípusainak repülési tesztelésére, az infrastruktúra és a szabályozási keret hiánya akadályozza, hogy ezek a járművek teljes mértékben bekerüljenek a mainstreambe. Cesnik szerint a légi taxiknak még hosszabb időre van szükségük, mivel sokkal magasabb szintű biztonságot igényelnek, a költségek pedig jelenleg megfizethetetlenek.
Kiemelt kép forrása: Alef Aeronautics