A jelentés szerint az Alpokban a téli csapadék súlyos hiánya és a nagyon meleg hőmérséklet együttesen hozzájárult a rekordalacsony hómennyiséghez és a jég tömeges elvesztéséhez.
Február elején az 1000 méteres tengerszint feletti magasságban mért hómennyiség valamivel meghaladta az 1964-es, 1990-es és 2007-es kevésbé havas teleken mért értékeket. A hónap második felében azonban rekordalacsony szintre zuhant, és a hosszú távú átlagnak csak mintegy 30 százalékát érte el. 2000 méteren az automatizált állomások több mint fele új 25 éves minimumrekordot mért.
Több méteres olvadást mértek Wallis kantonban és az Engadin-völgyben 3200 méter feletti magasságban, amely magasságban a gleccserek a közelmúltig stabilak maradtak.
A jelentés szerint tavasszal a helyzet rövid időre normalizálódott. Júniusban azonban a száraz és nagyon meleg időjárás miatt a hótakaró a szokásosnál akár négy héttel korábban olvadt el. A 2023-as nyár volt a legmelegebb a világon a feljegyzések kezdete óta.
Augusztustól szeptemberig a svájci meteorológiai szolgálatnak csaknem 5300 méteres rekordmagasságba kellett felmennie, hogy megtalálja a nulla fokos izotermát – azt a pontot, ahol a hőmérséklet 0 Celsius-fok. Az előző rekordot tavaly július 25-én, 5 184 méteren állították fel.
Az SCNAT szerint, mivel Svájcban hőhullám tombolt, a kevés nyári hó gyorsan elolvadt, és nem tudta megerősíteni a gleccsereket. Mindez azután történt, hogy 2022-ben 6 százalékot veszítettek térfogatukból, 2023-ban eddig további 4 százalékkal olvadtak el a svájci gleccserek.
A kutatók szerint a két egymást követő évben tapasztalt szélsőséges időjárás miatt a gleccsernyelvek – a gleccserek keskeny, vízbe nyúló részei – összeomlottak, és számos kisebb gleccser eltűnt Svájcban. Az Uri kantonban található Szent Annafirn-gleccser méréseit emiatt felfüggesztették.
A gleccserek az egész országban érintettek, a Dél- és Kelet-Svájcban található gleccserek idén majdnem annyit olvadtak, mint a 2022-es rekordévben.
Idén a jég vastagságának átlagos csökkenése a Dél-Svájci Wallisban és az Engadin-völgyben akár három métert is elérheti, ami jelentősen meghaladja a 2003 forró nyarán mért értékeket. Bár télen több hó hullott a Berni Felvidék és Wallis között, a térség jege még így is több mint két méterrel vékonyodott – ez „rendkívül magas” veszteség.
Kiemelt kép forrása: Canva