Innováció

Új szuperenergia Ausztriából: A neutrinovoltaikus energia

Erbszt Adrienn | 2023.10.09. 01:00

Gyorsan változó világunkban stratégiai fontosságú kérdéssé vált a villamosenergia-termelés, mely ernyőként borul az emberiség mindennapjai fölé, legyen szó technológiai fejlesztésekről, közlekedésről, gazdaságról, vagy csak a hétköznapi élet nélkülözhetetlenné váló eszközeiről. Tartós hiánya elképzelhetetlen változásokat eredményezne, ezért világszerte a kormányok komoly figyelmet fordítanak az elektromosság biztosítására. Az Európai Unió számára még fontosabbá teszi a kérdést, zöld átállást szolgáló, úttörő tevékenysége, illetve hatalmas függősége a fosszilis energiahordozókat exportáló államoktól. Mindeközben egy ausztriai központú, amerikai-indiai-osztrák projekt látott napvilágot a közelmúltban, mely megoldást jelenthet az EU energiaellátási problémáira. A Neutrino Energy Group által kifejlesztett forradalmi innováció, a neutrinovoltaikus technológia gyakorlatilag képes az energiát bárhol és bármikor a környezetből kinyerni.

 

A zöld átmenet komoly kihívást jelent az Európai Uniónak

Az évek óta egyre szigorúbb klímavédelmi jogszabályi követelmények – elsősorban az Európai Unió döntéshozó szerveiben – globálisan felgyorsították a fejlett technológiák bevezetésének és fejlesztésének ütemtervét. A normál körülmények között hosszú évekig, vagy évtizedekig tartó folyamatokat tovább gyorsítják az olyan válságot okozó történések, mint az ukrán háború, a közel-keleti eszkalációk, vagy az afrikai destabilizációs folyamatok.

E katalizátorok együttvéve eredményezték, hogy nagyobb figyelmet kapjanak a tiszta villamosenergia előállítására tett törekvések, beleértve a zéró kibocsátású elektromobilitást is.

Fontos tényező a fejlesztések mellett, hogy a jelenleg használt villamosenergiát termelő technológiák komoly hiányosságokkal rendelkeznek, mind műszaki, mind kibocsátási, mind gazdasági téren. Sok esetben olyan költséggel és lassú megtérüléssel jár az új zöld energiatermelésre alkalmas technológiák kiépítése, hogy csak kötelező törvényi rendelkezésekkel, vagy állami támogatásokkal van lehetőség népszerűsítésükre. Ráadásul a megújuló energiák többségének időszakos és környezeti mivolta – a villamosenergia tárolásának megoldatlanságával kézen fogva – további kérdéseket vet fel az ipari és háztartási fogyasztóknál egyaránt.

 

Mi is az a neutrinovoltaikus energia?

Ezen problémák megoldására hívták életre a neutrinovoltaikus technológiát, mely kidolgozói szerint forradalmasítja majd az energiatermelést világszerte. A neutrinovoltaikus technológia kutatása több mint tíz éve kezdődött a láthatatlan sugárzás anyagra gyakorolt hatásával.

Működési elve, hogy a levegőben láthatatlanul jelen levő energiát – beleértve az egyre nagyobb elektroszmogot is – összegyűjtse és átalakítsa elektromos árammá.

A neutrinovoltaikus technológia létrejöttében nagy szerepe volt az anyagok megválasztásának is. A grafén és szilícium anyagmix olyan egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik, melyek fokozzák a neutrínó kölcsönhatást és az elektrongerjesztést, lehetővé téve ezzel az energia befogását. A megalkotott többrétegű nanoanyag – melynek alapja 12-20 réteg grafén, váltakozva szilíciumrétegekkel és ötvözőelemekkel – átalakítja a környező energiamezők energiáját. A neutrinovoltaikus technológia tulajdonképpen a Broglie-féle anyaghullámok energiáját alakítja át egyenárammá.

Az ausztriai Neutrino Energy Group (NEG) kutatói ezt a technológiát felhasználva hozták létre az üzemanyagot nem igénylő generátort. Az üzemanyagmentes termelés a függőség csökkentésében kiemelkedően fontos, hiszen az üzemanyag elhagyásával legalább egy függőséget okozó tényező kikerül a folyamatból. A szélenergia és a napenergia is üzemanyag-mentesen termel, de csak abban az esetben, ha nem tekintjük „üzemanyagnak” az időjárási és környezeti faktorokat.

Azonban fontos különbség a jelenleg alkalmazott megújuló energiák és a neutrinovoltaikus energia között, hogy előbbiek szinte csak a központi villamosenergia-hálózatba történő betáplálást követően jutnak el a fogyasztókhoz (kivéve a tetőre telepített, saját energiaellátást szolgáló napelemeket).

Arra pedig végképp nem alkalmasak, hogy az elektromos autókat töltőállomás nélkül lássák el elektromossággal. A NEG Neutrino Power Cube nevű eszközét olyan működésre tervezték a neutrinovoltaikus technológia segítségével, hogy nincs szüksége hálózati összekapcsolásra, önálló működésre képes.

 

Környezetbarát és decentralizált energiaforrás

Egyelőre kevés információval rendelkezünk ezen új technológia előnyeiről és hátrányairól, de az eddigi tesztelések alapján elmondható, hogy fontos szerepet játszhat az energiatermelés decentralizálásában, mely kitűzött célja az Európai Uniónak.

A neutrínók és más nem látható sugárzások mindenhol jelen vannak, emiatt a rájuk épülő energiatermelési technológia bárhol – a várostól a vidékig – lehetővé teszi az energiatermelést.

Manapság leginkább központosított energia hálózatokat használunk, melyeken keresztül érkezik hozzánk az akár tőlünk több száz kilométerre megtermelt áram. Ez átviteli veszteségekkel és infrastrukturális költségekkel jár.

Szintén fontos tényező, hogy a neutrinovoltaikus technológia, működése során nem termel üvegházhatású gázokat és káros melléktermékeket.

Az eszköz előállítása és élettartama lejárta utáni sorsa azonban az akkumulátorokhoz hasonló kérdéseket vet fel. Ellentétben a napelemekkel, vagy a szélturbinákkal, a neutrinovoltaikus eszközök folyamatosan és bárhol képesek energiát termelni, napszaktól és időjárástól függetlenül.

Gyorsan változó világunkban stratégiai fontosságú kérdéssé vált a villamosenergia-termelés, mely ernyőként borul az emberiség mindennapjai fölé, legyen szó technológiai fejlesztésekről, közlekedésről, gazdaságról, vagy csak a hétköznapi élet nélkülözhetetlenné váló eszközeiről. (Fotó: Canva)

 

Ausztriában már a lakosság teszteli

A neutrinovoltaikus technológia jelenleg már aktív kísérleti fázisban van. Ausztriában több mint 100 darab Neutrino Power Cube-ot telepítettek háztartásokba, összesen 6-9 hónapra, abból a célból, hogy a megszerzett tapasztalatokat az ipari használatban tudják majd hasznosítani. Az eszköz egy elektromos panelből áll, amely egy áramtermelő és egy vezérlőrendszer egységre van bontva. Mérete 800x400x600 mm, tömege pedig nagyjából 50 kg. A vezérlőrendszer a megtermelt egyenáramot 220 V és 380 V váltakozó feszültséggé alakítják át. A panelhez a számítógépek és különféle eszközök közvetlenül is csatlakoztathatóak.

2024 elejére tervezik a sorozatgyártás elindítását Svájcban, utána pedig Dél-Koreában. A tervek szerint 2029-ig évi 30 GW-tal növelik a termelési kapacitást. A termék ipari előállítását szeretné megkezdeni a vállalat 2023-2024 között Oroszországban is, az orosz partnernél bejegyzett Progressus Neutrino vegyesvállalat keretein belül.

 

Indiának is komoly szerep jutott

Minden bizonnyal van jelentősége annak is, hogy a szeptemberben, Újdelhiben megrendezett G20-csúcs keretében mutatta be a Neutrino Energy Group vezetője az eddig elért eredményeket. A G20-tagországok együttesen a globális üvegházhatású gázkibocsátás több mint 80%-át adják, így nem csoda, hogy a tiszta villamosenergia kulcsfontosságú kérdés. Azonban ennél több oka van annak, hogy miért tartotta fontosnak az indiai fél, hogy egy magáncég vezetőjének lehetőséget adjon terméke bemutatására egy ilyen nagyszabású nemzetközi eseményen.

A Neutrino Energy Group több éve dolgozik együtt indiai partnervállalatokkal, az indiai kormány támogatásával.

Közülük is a legismertebb az öntöltő Pi-Car elektromos jármű létrehozása, amelyet nem kell központi áramellátó rendszerről tölteni. Ez az új generációs elektromos autó metaanyagból készült karosszériával rendelkezik, amely a neutrinovoltaikus technológia működési elvén alapszik. A Pi-Car első prototípusának megjelenését 2026-ra tervezik. India kevés saját fosszilis energiahordozóval rendelkezik, illetve megújulók terén sem áll túl jól ahhoz, hogy fenntartsa hatalmas léptékkel növekvő gazdaságát. Így nem csoda, hogy részese kíván lenni egy ilyen messzire mutató projektnek. A Neutrino Energy Group számára is fontos az indiai kollégákkal való közös munkavégzés, mert India különösen nagy tapasztalatokkal rendelkezik a modern nanoanyagok, a számítógépes technológiák és energiatároló rendszerek területén.

 

A neutrinovoltaikus energia jelenleg nem kap túl sok figyelmet még – akárcsak az alapokat adó Nikola Tesla kutatásai sem annak idején – azonban a villamosenergia üzemanyag-mentes termelésében komoly szerepet játszhat a jövőben. A fosszilis tüzelőanyagok elhagyása és a villamosenergia-tárolás megoldásában is komoly szerepe lehet ennek az új technológiának, akár a diverzifikáció elősegítése útján. Mindehhez azonban a kifejlesztő vállalatnak a műszaki és gazdasági megvalósíthatóságot kell bizonyítania mind a háztartási, mind az ipari használatban.

 

Kiemelt kép forrása: Neutrino Energy Group

  Erbszt Adrienn
Címkék
#Ausztria   #elektromobilitás   #elemzés   #energia   #energiatermelés   #EU   #Európai Unió   #innováció   #NEG Neutrino Power Cube   #neutrino   #Neutrino Energy Group   #technológia   #tiszta villamosenergia   #villamos energia   #villamosenergia-termelés   #zéró kibocsátású elektromobilitás  
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.