Ahhoz, hogy az e-üzemanyagok a lehető legzöldebbek legyenek, az előállításuk és forgalmazásuk során keletkező kibocsátások ellensúlyozására az e-üzemanyagokat elkülönített CO2-ből kell előállítani. Az olajlobbi azonban küzd az Európai Unió ökológiai követelményeinek enyhítéséért – írja a Carscoops.
A jelenlegi uniós szabályok szerint csak olyan e-üzemanyagokat kínálhatnak a lakosság számára, amelyek 100 százalékban szén-dioxid-semlegesek. Az olajipar azonban enyhíteni szeretné ezt a szabályt.
A Transport & Environment, egy európai agytröszt azt állítja, hogy ha az iparág eléri az akaratát, az e-üzemanyagok ötször több szén-dioxidot bocsátanak majd ki, mint az elektromos járművek.
Az olajipar olyan szabályokat szorgalmaz, amelyek lehetővé tennék, hogy az e-üzemanyagok 70 százalékkal tisztábbak legyenek, mint a benzin és a dízel. Ha ez a törvény elfogadásra kerül, az e-üzemanyaggal működő járművek 2035-ben kilométerenként 61 gramm CO2-egyenértéket bocsátanának ki.
Összehasonlításképpen, egy teljesen elektromos jármű, amely 2035-ben az átlagos európai hálózatból származó villamos energiával működik, kilométerenként mindössze 13 gramm CO2-t bocsátana ki. De ha kizárólag a CO2-t nézzük, az nem festi le a teljes kibocsátási képet.
A szén-dioxid mellett a szintetikus üzemanyagokat égető járművek NO2 formájában is kibocsátanak légszennyezést, amely ismert rákkeltő anyag. Sőt, ugyanannyi NOx-ot, a dízelbotrányt kirobbantó veszélyes részecskét bocsátanak ki, mint a fosszilis üzemanyaggal működő motorok. Emellett több szén-monoxidot és ammóniát is kibocsátanak.
Ezért, miközben az EU visszajelzéseket vár az e-üzemanyagokra vonatkozó szabályozással kapcsolatban, a Transport & Environment felszólítja a blokkot, hogy tartsa fenn a szigorú karbonsemlegességi szabályokat. Továbbá azt mondja, hogy a szintetikus üzemanyag nem tekinthető kibocsátásmentesnek, mivel a CO2-n kívül más szennyezőanyagokat is kibocsát.
Kiemelt kép forrása: Canva