A Stella Terra közúti közlekedésre alkalmas prototípusa nemrégiben lenyűgöző, 1000 kilométeres utat tett meg Észak-Afrika kihívásokkal teli terepén, feltöltés nélkül, kizárólag a nap energiájára támaszkodva – írja a Carscoops. A hollandiai Eindhoven Műszaki Egyetem hallgatói által kifejlesztett jármű bemutatja a kisebb és könnyebb akkumulátorokban rejlő lehetőségeket a napenergia-technológiával kombinálva az elektromos járművek hatótávolságának és képességeinek növelésében, még zord terepviszonyok között is.
Wisse Bos, a Solar Team Eindhoven csapatvezetője szerint a Stella Terra technológiája, amely a könnyűszerkezetet hihetetlenül hatékony napelemekkel párosítja, egy teljes évtizeddel előrébb tart, mint bármi, ami a jelenlegi piacon található.
A Stella Terra pedig sikeresnek bizonyult, miután több mint 1000 kilométert tett meg Afrikában. A csapat Marokkó északi partvidékéről indulva a terepjárót hegyeken át egészen a Szahara sivatagig vitte, ahol az útjuk véget ért. Az út során a terepjáró megbízhatónak bizonyult, egyedül a kormányműve ment tönkre útközben (ezt egy helyi műhely segítségével javították meg).
A csapat Marokkó északi partvidékéről indulva a terepjárót hegyeken át egészen a Szahara sivatagig vitte. (Fotó: Solar Team Eindhoven)
Az utcán legális SUV végsebessége 145 km/óra, és a kis akkumulátorcsomagnak köszönhetően mindössze 1 200 kg-ot nyom, ami könnyebb, mint egy Subaru BRZ. A Stella Terra az út során is hatékonyabbnak bizonyult, mint gondolták.
A tesztvezetés előtt arra számítottak, hogy a jármű mindössze 630 kilométer megtételére lesz képes. Napsütéses napokon azonban bebizonyosodott, hogy a hatótávolsága akár 710 kilométer is lehet az úton, és 550 kilométer terepen. Eközben a kevésbé napos napokon a jármű körülbelül 670 kilométer megtételére képes.
A Stella Terra lenyűgöző hatótávolsága és önellátó képessége miatt ideálisan alkalmas a távoli, fejletlen utakkal és megbízhatatlan energiahálózattal rendelkező régiókban. Bosman arra is törekszik, hogy a koncepció inspirációként szolgáljon az autógyártók számára szerte a világon.
Kiemelt kép forrása: Solar Team Eindhoven