Az olaj ára a Brent nyersolaj hordónkénti 82 dollár körüli szintre gyengült a szeptemberi, 98 dollár közeli 2023-as csúcsról – írja a Reuters. A gazdasági növekedéssel és a kereslettel kapcsolatos aggodalmak nyomást gyakoroltak az árakra, annak ellenére, hogy az OPEC és szövetségesei által végrehajtott kínálatcsökkentések, valamint a közel-keleti konfliktus támogatta őket.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete azonban havi jelentésében azt mondta, hogy a piac a „túlzó negatív vélemények” ellenére egészséges, hivatkozva az erős kínai importra, a gazdasági növekedés kisebb lefelé mutató kockázataira és a szilárd fizikai olajpiacra.
„A közelmúltbeli adatok megerősítik a robusztus főbb globális növekedési trendeket és az egészséges olajpiaci fundamentumokat” – írta az OPEC a jelentés elején található vezércikkben.
A jelentésben az OPEC a világ olajkeresletének 2023-as növekedésére vonatkozó előrejelzését napi 2,46 millió hordóra (bpd) emelte, ami 20 000 bpd-vel magasabb az előző előrejelzésnél. Az OPEC 2024-ben 2,25 millió bpd-vel látja a kereslet növekedését, ami nem változott az előző hónaphoz képest.
A kínai járványügyi zárlatok feloldása segítette az olajkereslet növekedését 2023-ban. Az OPEC következetesen erősebb keresletnövekedést prognosztizált a jövő évre, mint más előrejelzők, például a Nemzetközi Energiaügynökség.
Ez az utolsó jelentés az OPEC és szövetségesei, az OPEC+ nevű szervezet november 26-i, a politikát meghatározó ülése előtt. A csoport 2022 vége óta csökkenti a kitermelést a piac támogatása érdekében, és a legutóbbi megállapodás a termelés visszafogására szólít fel egész 2024-ben.
Az OPEC-jelentés szerint az OPEC olajtermelése októberben az ígért kínálatcsökkentés ellenére is nőtt, ami az iráni, az angolai és a nigériai termelésnövekedésnek köszönhető. Irán, amely az amerikai szankciók miatt mentesül az OPEC kínálatcsökkentése alól, 2023-ban növelte a kitermelést egy olyan tendenciában, amely elemzők szerint úgy tűnik, hogy Irán sikerének eredménye a szankciók kijátszásában és az USA diszkréciójának eredménye a szankciók érvényesítésében. Nigéria és Angola talpra állt a termelésüket korlátozó belső kihívásokból.
Az olajpiac alapvető erejéről szóló vezércikkben az OPEC azonban megjegyezte, hogy Nigéria, valamint a kibocsátási korlátozások alá tartozó 11 tag olajtermelése továbbra is a kibocsátási célértékek alatt maradt.
Az OPEC a piac egészségének további jeleként említette az erős fizikai nyersolajpiacokat is.
Kiemelt kép forrása: Canva