A Vanguard nevű műhold a kaliforniai Vandenberg űrbázisról indult – idézi a GHGSatot az Euronews. Az űrtechnológiát egyre gyakrabban használják arra, hogy a szennyező iparágakat felelősségre vonják az éghajlatváltozáshoz való hozzájárulásukért.
A GHGSat adatai a kibocsátásukat csökkenteni kívánó ipari kibocsátók, valamint a kormányok és a tudósok számára is megvásárolhatók.
A Vanguard a műholdak egyre növekvő hálózatára fog építeni, amelyek már most is észlelik a metánt, egy olyan láthatatlan üvegházhatású gázt, amelyet nehéz kimutatni, mivel számos kis forrásból, például csővezetékekből, fúrótelepekről és mezőgazdasági üzemekből szivárog.
Az emberi tevékenységből származó amerikai üvegházhatású gázkibocsátás közel 80%-át a szén-dioxid teszi ki, amely általában a nagy ipari forrásokból, például az erőművekből kerül a légkörbe. A GHGSat szerint a légkörben lévő szén-dioxidot figyelő műholdak jelenleg nem a létesítményszintű kibocsátásokra összpontosítanak.
Stephane Germain, a montreali székhelyű GHGSat vezérigazgatója szerint a Vanguard által gyűjtött adatok segítenek alátámasztani a szén-dioxid-kibocsátás nyomon követésének és mérésének általános gyakorlatát. „Gyakran a közvetlen mérések és a becslések keverednek – ezért a teljes rendszer műholdas közvetlen mérése validációként fog működni” – mondta Germain egy interjúban.
A műholdak már kimutatták, hogy a metánkibocsátás magasabb a becsültnél, és Germain azt mondta, hogy gyanítja, hogy ugyanez igaz a szén-dioxidra is. A GHGSat szerint az információk segítenek a kormányzati kibocsátás-nyilvántartások és a tudományos modellezés pontosságának növelésében, és javítják a befektetők számára az üvegházhatású gázokról szóló vállalati jelentések minőségét.
Kiemelt kép forrása: Canva