Fenntarthatóság

„Kiszámíthatatlan és veszélyes”: Új időjárási kihívással kell szembenéznie az emberiségnek

S.Rita | 2023.11.21. 01:00

A világ évente 1 millió négyzetkilométernyi termőföldet veszít el a homok- és porviharok miatt – figyelmeztetett november 15-én az elsivatagosodás elleni küzdelemmel megbízott ENSZ-szervezet.

 

A homok- és porviharok a világ egyes részein az emberi tevékenység miatt „drámaian” gyakorivá váltak – írja az Euronews. Becslések szerint évente 2 milliárd tonna homok és por kerül a légkörbe – ez a súly megegyezik 350 gízai piramis súlyával. Az ENSZ sivatagosodás elleni küzdelemről szóló egyezményének (UNCCD) szakértői szerint a homok- és porviharok intenzitásának, méretének és hosszának ingadozásai miatt, amelyek messze túlmutatnak kialakulásuk helyszínén, „kiszámíthatatlanná és veszélyessé” válhatnak.

 

A homok- és porviharok egyre gyakoribbá és súlyosabbá válnak

Ezek a viharok, amelyeket számos helyi elnevezéssel, például sirocco, haboob, sárga por vagy harmattan néven ismernek, alacsony szélességű szárazföldeken és szubhumid területeken alakulnak ki, ahol a növényzet gyér vagy hiányzik. A Kazahsztán és Üzbegisztán közötti kiszáradt Aral-tenger például a homok- és porviharok egyik fő forrása. Bár ezek gyakori természeti jelenségek, a problémát az emberi tevékenység súlyosbítja.

Az erdőirtás, a túllegeltetés és a túlzott vízhasználat miatt a sivatagok terjednek, ami növeli e viharok valószínűségét. Az éghajlatváltozás okozta aszály és szélsőséges hőmérsékleti viszonyok csak felerősítik ezeket a tényezőket.

„A homok- és porviharok egyre gyakoribbá és súlyosabbá válnak, és jelentős, határokon átnyúló hatásokkal járnak, amelyek a környezet, az éghajlat, az egészség, a mezőgazdaság, a megélhetés és az egyének társadalmi-gazdasági jólétének különböző aspektusait érintik” – mondta Feras Ziadat, az ENSZ Homok- és Porviharok Elleni Koalíciójának elnöke.

Az UNCCD szakértői mostanra a probléma több mint negyedét az emberi tevékenységeknek tulajdonítják. Egyes területeken a sivatagi por az elmúlt évszázadban megduplázódott.

„A gördülő sötét homok- és porfelhők látványa, amelyek mindent elnyelnek, ami az útjukba kerül, és a nappalt éjszakává változtatják, a természet egyik legfélelmetesebb látványa. A jelenség Észak- és Közép-Ázsiától a Szaharától délre fekvő Afrikáig mindenütt pusztítást végez.” – mondja Ibrahim Thiaw, az UNCCD végrehajtó titkára.

 

Miért jelentenek problémát a homok- és porviharok?

Károsítják a termést, hatással vannak az állatállományra és lecsupaszítják a termőtalajt. Ahol a szállított anyagot lerakják, ott veszélyt jelentenek az olyan egészségügyi problémákkal küzdőkre, mint például a légzőszervi megbetegedések – különösen, ha a helyi ipari szennyezéssel párosulnak. A kommunikációs hálózatok, az energiatermelés, a közlekedés és a hajózás is kieshet a rossz látási viszonyok vagy a mechanikai meghibásodások miatt.

„A homok- és porviharok hatásainak felhalmozódása jelentős lehet” – mondja Ziadat.

Az UNCCD jobb földgazdálkodást sürgetett a károsodott földterületek helyreállítása érdekében, valamint jobb korai előrejelző rendszereket, hogy növeljék az ezekkel a hatásokkal szembeni ellenálló képességet.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.