A tavalyi rekordmagas energiaköltségek hozzájárultak az olyan intézkedések bevezetéséhez, mint a gázkazánok hőszivattyúkra való cseréje és a LED-es izzókra való átállás, de azóta az IEA szerint az energiahatékonysági előrelépés üteme lelassult – írja a Reuters.
Az ENSZ idei klímatárgyalásai november 30-én kezdődtek az Egyesült Arab Emírségekben, és ez lesz az első globális értékelés az elért eredményekről a 2015-ös, mérföldkőnek számító Párizsi Megállapodás óta. A megállapodás célul tűzte ki a globális felmelegedés jóval 2 Celsius-fok (3,6 Fahrenheit-fok) alá történő korlátozását, miközben 1,5 Celsius-fokos felső határra törekedett.
Az IEA szerint a beruházások eredményeként idén a tavalyihoz képest 1,3%-kal hatékonyabban használták fel az energiát, de a javulás üteme a 2022-es 2%-os növekedéshez képest lelassult. Az IEA szerint az energiahatékonyságnak erről a szintről évi 4%-ra kell megduplázódnia ahhoz, hogy az éghajlati célokat teljesíteni lehessen.
Az IEA szerint 2020 óta világszerte mintegy 700 milliárd dollárt költöttek energiahatékonysági támogatásra. Ennek közel 70%-át mindössze öt országban – Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Norvégiában és az Egyesült Államokban – költötték el.
Kiemelt kép forrása: Canva