Nyakunkon a tél és vele együtt a fűtési szezon, amikor a hőveszteség csökkentésével tudnak a legtöbbet spórolni a háztartástok. Egy régi építésű, szigeteletlen ingatlan hővesztesége akár többszöröse is lehet egy korszerűen szigetelt ingatlanénak, de azon is érdemes elgondolkozni, hogy melyik fűtési megoldás jelentheti a legnagyobb megtakarítást.
Kaloczkai Sándor, a Gree légkondicionálók szakértője elmondta, a jelenlegi gazdasági környezetben a fosszilis energiával, gázzal való fűtést a lakosság egyre nagyobb hányada váltja fel az elektromos árammal történő fűtéssel. Erre a legalkalmasabbak a hőszivattyúk és hőszivattyús berendezések, mint például a klímaberendezések, a H-tarifás díjszabás pedig jóval kedvezőbb a gáznál és a normál díjszabású áramnál is. Már olyan klímamárkák is vannak itthon, amelyek csak olyan berendezésekkel van jelen a piacon, melyek alkalmasak H-tarifa igénylésére.
A szakember egyúttal figyelmeztetett, hogy a klímás fűtésre való átállás előtt számos tényezőt figyelembe kell venni, ha a legjobb eredményt szeretnénk elérni.
„Amennyiben a teljes fűtési idényben használni szeretnénk a klímaberendezést, kizárólag fűtésre optimalizált modellt válasszunk, mert ezek rendelkeznek a szükséges kiegészítőkkel, melyek lehetővé teszik a folyamatos használatot a legnagyobb hidegekben is, illetve garantálják, hogy a berendezés sok éven keresztül kiszolgálja az igényeinket. Lényeges, hogy a helyiség méretének megfelelő készüléket telepíttessünk. A méretezést, a beltéri és a kültéri egység telepítési helyének kiválasztását bízzuk szakemberre, ugyanis a megfelelően elhelyezett beltéri és kültéri egység elengedhetetlen feltétele a helyes működésnek” – mutatott rá. Megbízható klímaszerelőt keres?
Arra a kérdésre, mit kell tennünk ahhoz, ha a legenergiatakarékosabban szeretnénk üzemeltetni a klímát télen, a szakmai vezető úgy felelt, hogy mindenekelőtt az a fontos, ne térjünk el berendezés használatánál a korábbi gyakorlattól.
Példaként említette, hogy a pontosabb hőmérsékletszabályozás és a helyiség hővisszaesésének megelőzése érdekében javasolt a berendezés folyamatos üzemeltetése. Azt tanácsolja: amikor hosszabb-rövidebb időre elhagyjuk az otthonunkat, a fűtési rendszert ne állítsuk le, legfeljebb alacsonyabb hőfokon temperáljunk. Ez azért fontos, mert a folyamatos működés nagyban javítja a berendezés hatékonyságát, hiszen ilyenkor érvényesülnek igazán az inverter technológia előnyei.
Kaloczkai Sándor beszélt arról is, alapvetően bármekkora légtér fűtése megoldható, csak ehhez több berendezésre lehet szükség. Minden fűtési megoldásnál, így a klímával fűtött terek esetében is szükséges helyiségenként biztosítani az egyedi fűtést, nagyobb terekben akár több klímaberendezés együttes használata is javasolt az egyenletesebb hőelosztás érdekében. Több berendezés telepítése növeli a fűtés üzembiztonságát is. Hozzátette, ha nem szeretnénk a ház külső falán több kültéri egységet látni, akkor célszerű multi kültéri egységet választani, így egy kültérihez akár öt beltéri egységet is csatlakoztathatunk.
Továbbá a szakember arra is kitért, hogy pont a nagyobb családi házak tulajdonosai járhatnak igazán jól a klímás fűtéssel. A jelenlegi energiaárak mellett számos gázzal fűtő háztartás olyan helyzetben van, hogy egy hidegebb tél esetén gázfogyasztása könnyen túllépi a rezsicsökkentett ár határát, és e határ fölött elhasznált gáz ára sokszorosa a kedvezményes árnak.
Végezetül adott pár tanácsot azok számára is, akik már rendelkeznek klímával, ugyanis a tél beköszöntével ők sem dőlhetnek hátra. A hűtési szezon után mindenképp szükséges a fűtési szezon megkezdése előtt egy alapos karbantartást elvégeztetni a klímaberendezésen.
Kiemelt kép forrása: Canva