Emelkedő energiaárak, folyamatosan változó szabályozási rendszer és piaci igények, illetve rendkívüli külső körülmények jellemezték a 2023-as évet az energetikai szektorban. A piaci szereplőknek minden eddiginél instabilabb környezetben kellett helytállniuk. Szerkesztőségünk arra volt kíváncsi, a vállalatok hogyan vették a területükön felmerű akadályokat, milyen sikereket értek el idén, és mit várnak 2024-től.
Az alábbiakban Jákli Gergely, a Paks II. Atomerőmű Zrt. elnök-vezérigazgatójának válaszai olvashatók.
Azon dolgozunk, hogy a két új paksi blokk a nukleáris biztonsági előírásokat maximálisan betartva mielőbb (a 2030-as évek elején) megkezdhesse kereskedelmi üzemét, és az egységek évtizedeken át megbízható elemei legyenek a hazai erőműparknak.
Ahhoz, hogy ezt a célt tartani tudjuk, szükség volt a kivitelezői (EPC) és a finanszírozási szerződés módosítására, pontosítására.
Erre természetesen az Európai Bizottság előzetes jóváhagyásával került sor – a brüsszeli zöld lámpára egy hónapot sem kellett várni. Alapvetően technikai korrekciókról van szó, a módosítás nincs hatással az elfogadott üzleti modellre.
Elsőként a fizikai munkálatokat érdemes kiemelni: az új blokkok területén mínusz öt méteres szintig megtörtént a talajkiemelés. A munka volumenét jól jellemzi, hogy eddig mintegy másfél millió köbméter földet termeltünk ki.
Novemberben befejeződött a résfalazási tevékenység is: egy 2,7 kilométer hosszú, 32 méter mély, 1 méter vastag fallal vettük körbe a munkaterületet, hogy biztonságosan folytathassuk a talajkiemelést.
A föld alatti vízzáró fal feladata, hogy a talajvíz csak kontrolláltan és minimális mértékben juthasson be a munkagödörbe, illetve megakadályozza, hogy a környező területeken lecsökkenjen a talajvíz szintje. Mindemellett novemberben elindult a talajszilárdítás is, amely során mintegy 17 hektáros területen a nemzetközi gyakorlatban ismert és bevált úgynevezett mélykeveréses talajszilárdítási technológiával stabilizálják a talajt.
Nemzetközi színtéren is intenzív volt a munka, Paks II. aktív tagja a nemzetközi nukleáris iparnak.
Tavasszal az amerikai nukleáris hatóság által koordinált konferencia házigazdája volt Budapest, hazánk adott otthont a CAMP-nek, a nukleáris szakma rangos tudományos fórumának. A Paks II. Zrt. és az Atomerőmű Üzemeltetők Világszövetség (WANO) szorosan együttműködik a nukleáris tapasztalatcsere területén, kiváló példa erre, hogy idén is többször voltunk házigazdái a világszervezet tanácskozásainak is – néhány héttel ezelőtt pedig személyesen egyeztettem Naoki Chigusával, a WANO vezérigazgatójával.
2024-ben folytatódik a talajszilárdítás és ezzel párhuzamosan félszáznál is több felvonulási épület és építmény kivitelezése kezdődik el, amelyek az erőmű-beruházás végrehajtásához nélkülözhetetlenek. A célunk, hogy a talajelőkészítő munkák befejezésével 2024 végén sor kerülhessen az első beton öntésére.
Kiemelt kép forrása: Paks II. Atomerőmű Zrt.