Az akkumulátorok gyártása piszkos üzlet, ami azt jelenti, hogy az elektromos járművek gyártása több szennyezést okoz, mint a belsőégésű járműveké – írja a Carscoops.
A tanulmány azonban megállapította, hogy jelenleg 90 000 kilométer szükséges ahhoz, hogy egy elektromos jármű visszafizesse ezt az adósságot, és zöldebb legyen, mint egy belső égésű jármű.
„Az autók pontos életciklus-értékelése számos tényezőtől függ – a gyártási helyszíntől, a járművek és alkatrészek gyártása során alkalmazott energiaszerkezettől, valamint az utakon használt meghajtástól és a felhasznált energiától” – mondta Dr. Joachim Damasky, a VDI Gesellschaft Fahrzeug, egy német mérnöki szövetség elnöke.
Az elektromos járművek azonban élettartamuk során a tisztább megoldássá válnak. Egy elektromos autó 200 000 kilométer megtétele után 24,2 tonna CO2-t bocsát ki. Összehasonlításképpen, egy dízelüzemű jármű 33 tonnát bocsát ki, ami több mint 36 százalékkal több.
A VDI elemzése a hibridek környezetbarátságáról is pozitívan nyilatkozott. A szervezet szerint ugyanezen időszak alatt egy plug-in hibrid jármű várhatóan 24,8 tonna CO2-t bocsát ki, ami mindössze 0,6 tonnával több, mint egy elektromos jármű esetében.
Bár ez a villamosított járműveket környezetvédelmi szempontból jobb megoldássá teszi, még mindig sok a javítanivaló. Például, ha egy elektromos járművet fosszilis tüzelőanyagokból származó villamos energiával hajtanak, akkor akár 160 000 kilométer is szükséges lehet ahhoz, hogy zöldebb legyen, mint egy belső égésű jármű.
A VDI hét ajánlást fogalmazott meg a közlekedési ágazat számára. Először is kiemeli a zöld energiahálózat fontosságát. Másodszor, az elektromos autó akkumulátorok gyártásának kevésbé kell megterhelnie a környezetet, és ebben segít a helyi gyártás, valamint az újrahasznosítás. A jelentés az e-üzemanyagok használatával kapcsolatban is kedvezően nyilatkozik, és a PHEV-k bevezetését szorgalmazza. Végezetül a városi területek vonatközlekedésének javítását ajánlja.
Kiemelt kép forrása: Canva