A NASA és az amerikai Lockheed Martin védelmi vállalat hat év fejlesztés után bemutatta „csendes” szuperszonikus repülőgépét – írja az Euronews.
A szuperszonikus repülések olyan repülések, amelyek a hangsebességnél nagyobb sebességgel képesek haladni. Az X-59-est úgy tervezték, hogy a hangsebesség 1,4-szeresével, azaz körülbelül 1480 km/h-val repüljön.
„Ma a szuperszonikus repülés dübörgő szuperszonikus robajjal jár. Akik a környéken élnek, ismerik ezt a hangot” – mondta Pam Melroy, a NASA helyettes adminisztrátora. Ez azt jelenti, hogy a lakott területeken korlátozni kell a tevékenységet. Az X-59 áttöri ezt a korlátot. Aprólékosan megtervezett, finom puffanást produkál. Pusztán suttogás a múlt bomlasztó robajához képest”.
Az X-59 30 méter hosszú és 9 méter széles, vékony, kúpos orral, amely a hosszának csaknem egyharmadát teszi ki.
A NASA szerint a hegyes orr segít megtörni a lökéshullámokat, amelyek általában hangrobbanást eredményeznek, vagyis az emberi fül számára robbanáshoz vagy mennydörgéshez hasonló hangot, amelyet egy, a levegőben a hangsebességnél gyorsabban haladó tárgy okoz.
A NASA 2018-ban indította el a Quesst-missziót, hogy olyan szuperszonikus repülőgépet fejlesszen ki, amely kevesebb zajt generál, mint egy hagyományos szuperszonikus repülőgép.
Az Egyesült Államok és más országok 50 éve tiltják az ilyen repüléseket a hangos zaj miatt. Remélik, hogy a küldetés olyan adatokat fog szolgáltatni, amelyek segítenek az amerikai törvényhozóknak felülvizsgálni a szárazföld feletti repülés. Ha lehetővé válik a kereskedelmi szuperszonikus repülőgépek repülése, az utazási idő drámaian lecsökken – állítja a NASA.
A repülőgép a tervek szerint még ebben az évben a levegőbe emelkedhet. Amint a NASA befejezi a repülési teszteket, az ügynökség több amerikai város felett is átrepüli a repülőgépet, az első felszállást pedig még az idén végrehajtják. Ezt követően 2027-ig felmérik, hogyan érzékelik a lakosok a zajt.
Kiemelt kép forrása: NASA