A 2025-re vonatkozó előrejelzés összhangban van a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) azon véleményével, hogy az olajfelhasználás a következő két évtizedben folyamatosan emelkedni fog, ellentétben olyan szervezetekkel, mint a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), amely 2030-ra jósolja a csúcsot, mivel a világ a tisztább energiaforrásokra tér át – írja a Reuters.
Az OPEC havi jelentésében közölte, hogy a világ olajkereslete 2025-ben napi 1,85 millió hordóval, 106,21 millió hordóra emelkedik.
Az olajárak azonban gyengén kezdték az évet, mivel a kereslettel kapcsolatos bizonytalanság a piacon ellensúlyozta az OPEC és szövetségesei (OPEC+) újabb körös kínálatcsökkentés hatását.
A 2025-ös előrejelzést ugyanazon a napon tették közzé, amikor Haitham Al Ghais OPEC-főtitkár egy cikket tett közzé, amelyben vitatta, hogy az olajkereslet a csúcs közelében van, és megismételte a csoport felhívását az olajipari beruházások folytatására.
„Egyértelmű, hogy az olajkereslet csúcspontja nem jelenik meg egyetlen megbízható és szilárd rövid és középtávú előrejelzésben sem” – írta. „Kihívást jelent, hogy az olajkereslet csúcsát az évtized végére, mindössze hat év múlva látjuk”.
A 2025-ös előrejelzés az OPEC első havi jelentésében, és a korábbi gyakorlat alapján 2024 júliusában lett volna várható. Az OPEC közölte, hogy a szokásosnál korábban tette közzé az előrejelzést, hogy hosszú távú iránymutatást adjon a piacnak.
Az OPEC 2025-ben a világgazdasági növekedés 2,8%-ra történő növekedésével számol 2,6%-ról, részben a kamatcsökkentéseknek köszönhetően. Az OPEC szerint Kína, a Közel-Kelet és India lesz az olajfogyasztás növekedésének motorja. Az OPEC idei évre vonatkozó olajkereslet-növekedési várakozása jóval meghaladja az IEA által eddig prognosztizált 1,1 millió bpd (hordó/nap) bővülést.
Az IEA szerint a globális olajkereslet növekedése 2024-ben a felére csökken a nagy gazdaságok trend alatti gazdasági növekedése, a hatékonyság javulása és az elektromos járműpark fellendülése miatt. A keresletről alkotott eltérő nézeteik mellett az OPEC és az IEA az új olajellátásba való beruházás szükségességéről is vitába szállt egymással. Az IEA szerint a fosszilis tüzelőanyagok növekedési korszakának vége aláássa a beruházások növelésének indokoltságát.
Az OPEC és a tágabb OPEC+ szövetség 2022 vége óta számos termeléscsökkentést hajtott végre a piac támogatása érdekében. Az első negyedévre vonatkozó újabb csökkentés ebben a hónapban lépett hatályba.
A jelentés azonban megjegyezte, hogy az OPEC olajtermelése decemberben enyhén, 73 000 bpd-vel 26,70 millió bpd-re emelkedett, az egyik tag, Nigéria vezetésével, amely a kitermelést korlátozó belső kihívásokból lábadozik.
Az OPEC alacsonyabbra igazította termelési adatait, hogy reflektáljon Angola csoportból való kilépésére, amelyet Luanda a múlt hónapban jelentett be, és közölte, hogy decemberben az OPEC nyersolaj-kibocsátása a világ olajpiacának 26,5%-át tette ki.
Piaci részesedése a 2017-es 33%-ról csökkent a Reuters OPEC-adatokon alapuló számításai szerint az egymást követő termeléscsökkentések és néhány tag kilépése következtében, annak ellenére, hogy néhány további kis termelő csatlakozott. Az OPEC küldöttei háttérbe szorították a piaci részesedés kérdését, arra hivatkozva, hogy a csoport szerint a nem OPEC-tagok kínálatának növekedése lassulni fog, és a tagok piaci részesedése idővel helyreáll.
Kiemelt kép forrása: Canva