Az európai jogalkotók megállapodása szerint az EU-ban értékesített új teherautók és autóbuszok átlagos szén-dioxid-kibocsátásának 2040-re 90%-kal a jelenlegi szint alatt kell lennie, míg a városi buszoknak öt évvel korábban teljesen kibocsátásmentesnek kell lenniük – írja az Euronews.
Az Európai Bizottság javaslatán alapuló döntés, amely az európai parlamenti képviselők és kormánytisztviselők között január 18-án Brüsszelben létrejött háttéralku eredménye, a belső égésű motorral hajtott személygépkocsik és furgonok de facto betiltásáról szóló hasonló megállapodást követi, amelyek CO2-kibocsátásának 2035-től nullára kell csökkennie.
A legtöbb nehéz tehergépjárműre fokozatosan szigorodó CO2-szabványok vonatkoznak majd, amelyek értelmében az évtized végére a kibocsátások 45%-kal a jelenlegi átlag alatt maradnak, 2035-re pedig 65%-ra emelkednek. A városi buszok esetében a 2030-ra kitűzött átmeneti cél 90%, bár a városközi járatokon közlekedő buszokra enyhébb határértékek vonatkoznak majd.
Ahogyan a személygépkocsikra és a furgonokra vonatkozó külön előírások esetében is történt, a politikai alkudozás azt eredményezte, hogy az EU végrehajtó testületét bízták meg azzal, hogy 2027-ig értékelje a kizárólag CO2-semleges üzemanyaggal üzemelő tehergépkocsik nyilvántartásba vételének lehetőségét, amelyek kipufogógáz-kibocsátását elméletileg a kibocsátás-csökkentési folyamat során felfognák.
Ez azonban egy potenciálisan összetett kérdés, mivel nemcsak azt kellene jogszabályban pontosan meghatározni, hogy milyen bioüzemanyagok vagy szintetikus üzemanyagok, például a „zöld” hidrogénnel előállított e-dízel felel meg a követelményeknek, hanem egy olyan rendszert is ki kell dolgozni, amely megakadályozza, hogy a hagyományos teherautókat fosszilis üzemanyaggal üzemeltessék.
A különféle kivételek ellenére – a szabályok például 2035-ig nem vonatkoznak a szemétszállító teherautókra – a megállapodást üdvözölték a közúti közlekedés megtisztításáért küzdő csoportok, amely az egyetlen jelentős ágazat, ahol az üvegházhatású gázok kibocsátása az elmúlt évtizedekben nem csökkent, hanem nőtt – 1990 óta mintegy ötödével nőtt, és jelenleg az EU teljes CO2-kibocsátásának negyedét teszi ki.
Az autógyártók képviseletében az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) megjegyezte, hogy a készülő uniós szabványok a legszigorúbbak a világon, és úgy vélte, hogy a végrehajtás ütemezése rendkívül nagy kihívást jelent a létfontosságú feltételek hiányában.
A Bizottság közvetítésével folytatott úgynevezett „háromoldalú” tárgyalásokon ideiglenesen elfogadott jogalkotási szöveg az EU Tanács és az Európai Parlament hivatalos jóváhagyásától függ.
Kiemelt kép forrása: Canva