A tilalmat, amelyről először az orosz RBC számolt be, megerősítette Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, Vlagyimir Putyin elnöknek orosz energiaszektorért felelős szóvivője – írja a Reuters. Az RBC egy ismeretlen forrásra hivatkozva azt állítja, hogy Mihail Misusztyin miniszterelnök jóváhagyta a tilalmat, miután Novak február 21-én kelt levelében ezt javasolta.
A hazai benzinárak érzékenyen érintik az autósokat és a gazdákat a világ legnagyobb búzaexportőr országában a március 15-17-i elnökválasztás előtt, miközben néhány orosz finomítót ukrán dróntámadások értek az elmúlt hónapokban. Oroszország és Ukrajna egymás energetikai infrastruktúráját vette célba, hogy megzavarja az ellátási vonalakat és a logisztikát, valamint demoralizálja ellenfeleit, mivel előnyre törekednek a közel két éve tartó konfliktusban, amelynek a vége egyelőre nem látszik.
Az olaj, az olajtermékek és a gáz exportja messze Oroszország legnagyobb exportcikke, az 1,9 billió dolláros orosz gazdaság egyik fő devizabevételi forrása, és biztosítja Moszkva számára, hogy a globális energiapolitika legfelsőbb asztalánál foglaljon helyet. A Kreml a világ legnagyobb olajexportőrével, Szaúd-Arábiával együttműködve igyekszik magasan tartani az árakat a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét és kulcsfontosságú szövetségeseit tömörítő OPEC+ csoportosulás részeként.
Oroszország már az első negyedévben önkéntesen napi 500 000 hordóval csökkenti olaj- és üzemanyag-kivitelét az OPEC+ árakat támogató erőfeszítéseinek részeként.
Oroszországban 2023-ban a Gazprom Neft omszki finomítója, a Lukoil NORSI olajfinomítója Nyizsnyij Novgorodban és a Rosznyeft Rjazan olajfinomítója volt a legnagyobb benzintermelő. Az ország 2023-ban 43,9 millió tonna benzint termelt, és mintegy 5,76 millió tonnát exportált, ami a termelés mintegy 13%-át teszi ki. Az orosz benzin legnagyobb importőrei főként afrikai országok, köztük Nigéria, Líbia, Tunézia és az Egyesült Arab Emírségek.
Oroszország a múlt hónapban csökkentette a Független Államok Közösségén kívüli országokba irányuló benzinexportot, hogy kompenzálja a finomítók nem tervezett javításait az energetikai infrastruktúrája elleni tűzesetek és dróntámadások közepette.
Az üzemzavarok közé tartozik az ország negyedik legnagyobb finomítójának, a Moszkvától mintegy 430 km-re keletre fekvő Nyizsnyij Novgorod város közelében található NORSI egyik egységének vélhetően műszaki hiba miatti leállítása. Tavaly szeptember és november között Oroszország betiltotta a benzinexportot a magas belföldi árak és a hiány kezelése érdekében. Ezúttal a tilalom nem terjed ki az Eurázsiai Gazdasági Unió tagállamaira, Mongóliára, Üzbegisztánra és Grúzia két, Oroszország által támogatott szakadár régiójára, Dél-Oszétiára és Abháziára.
Kiemelt kép forrásA: