Ágoston-Kostyál Csilla, az ELTE PPK Ember—Környezet Tranzakció Intézet adjunktusa egy publikációjában foglalta össze a klímaváltozás okozta félelem fogalmát.
A szorongás kicsúcsosodhat akár olyan extrém esetekben is, hogy nem akarnak gyereket vállalni a klímaválság miatt, vagy bűntudatot éreznek már egy hosszabb fürdésnél is. Fontos kérdés az is, hogy a pszichiátriai betegségekhez hasonlóan kell-e kezelni a klímaszorongást.
Elsősorban azt tanácsolják a szakemberek a klímaszorongók számára, hogy igyekezzenek elfogadni és nem elnyomni ezt az állapotot. Sokkal könnyebben tudják ezt átfordítani aktív cselekvéssé és tenni akarássá a bolygó védelméért, ha tudatosítják magukban ezt az állapotot.
Mindennapjainkban apró változtatások beiktatásával, akár nagy fejlődést érhetünk el.
Ilyen például, ha elkezdjük szelektíven gyűjteni a hulladékot, a zöld hulladékot pedig komposztáljuk. A háztartásunkban előnyben részesíthetjük a csomagolásmentes alternatívákat, ezzel pedig rengeteg szeméttől kíméljük meg Földünket. Választhatjuk az újratölthető, újrahasználható vagy betétdíjas termékeket is, hiszen így a körforgásban marad a csomagolás.
Nagyon sokat segíthet a közös cselekvés, mint részt venni egy városi faültetésen, önkénteskedni szemétszedésben, vagy segíteni gondozni egy közösségi kertet. Az ilyen eseményeken külön erőt adhat a klímaszorongók számára, hogy hasonló érdeklődésű emberekkel fognak találkozni, akiknek valószínűleg ugyanolyan aggodalmaik vannak az éghajlatváltozással kapcsolatban. Így nemcsak jót tehetünk a bolygónkért, de megnyugvást is adhat másokkal beszélni félelmeinkről.
A mindennapok során, egy-egy vásárlás során is figyelhetünk arra, hogy a low-waste szemléletet tartsuk szem előtt, vagyis minimalizáljuk a szemetünket – legyen saját bevásárlókosarunk vagy szatyrunk, cserepalackos üdítőt fogyasszunk, vagy felejtsük el végre a tusfürdőt, és térjünk vissza a kézzel készített, csomagolásmentes szappanra.
Azt hisszük, ezt bonyolult meglépni, pedig csak nagyszüleink életét kellene alapul venni, ahol még a szódáshoz jártak a saját üvegeiket tölteni, jött a tejesember, és fém ételhordója volt mindenkinek. Mosópor helyett is mosószóda volt, és hihetetlen, de a ruhák így is tiszták lettek.
Kiemelt kép forrása: Canva