A főként a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó CO2-kibocsátás jelentős csökkentésére lesz szükség az elkövetkező években, ha teljesíteni akarjuk a globális hőmérséklet-emelkedés korlátozására és az elszabaduló éghajlatváltozás megakadályozására kitűzött célokat – idézi az IEA közleményét a Reuters.
„A CO2-kibocsátás messze nem csökkent olyan gyorsan, ahogyan az a Párizsi Megállapodásban meghatározott globális éghajlati célok eléréséhez szükséges lenne, hanem új rekordot ért el” – áll az IEA jelentésében.
Az IEA elemzése szerint az energiából származó globális kibocsátás 2023-ban 410 millió tonnával, azaz 1,1%-kal, 37,4 milliárd tonnára emelkedett.
A tiszta technológiák, például a szél- és napenergia, valamint az elektromos járművek globális elterjedése segített visszafogni a kibocsátás növekedését, amely 2022-ben 1,3%-os volt. A kínai gazdaság újraindulása, az alacsony vízenergia-termeléssel rendelkező országokban a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás növekedése és a légiközlekedési ágazat fellendülése azonban összességében emelkedéshez vezetett – áll a jelentésben.
A szélsőséges aszályok miatt kieső vízenergia-termelés pótlására tett lépések a kibocsátás növekedésének mintegy 40%-áért, azaz 170 millió tonna CO2-ért felelősek.
„E hatás nélkül a globális villamosenergia-ágazat kibocsátása 2023-ban csökkent volna” – közölte az IEA. A jelentés szerint az Egyesült Államokban az energiával kapcsolatos kibocsátás 4,1%-kal csökkent, a csökkenés nagy része a villamosenergia-ágazatból származott.
Az Európai Unióban tavaly közel 9%-kal csökkent az energiakibocsátás, ami a megújuló energiaforrásokból történő energiatermelés növekedésének, valamint a szén- és gázalapú energiatermelés visszaesésének köszönhető. Kínában az energiakibocsátás 5,2%-kal nőtt, mivel az ország a COVID-19-hez kapcsolódó leállásokból való kilábalása során nőtt az energiakereslet – áll a jelentésben.
Ugyanakkor 2023-ban a nap- és szélenergia, valamint az elektromos járművek világszintű bővítésének mintegy 60%-át is Kína adja – közölte az IEA.
Globálisan az elektromos járművek 2023-ban minden ötödik új autóeladásból egyet tettek ki, elérve a 14 milliót, és 35%-kal meghaladva a 2022-es szintet.
Kiemelt kép forrása: Canva