„A valóságban a jelenlegi átállási stratégia a legtöbb fronton láthatóan kudarcot vall, mivel a valóság öt kemény pontjával ütközik” – idézi a CNBC Nassert a texasi Houstonban megrendezett CERAWeek by S&P Global energiakonferencián tartott panelbeszélgetésről.
A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tavalyi előrejelzése szerint a kőolaj-, földgáz- és szénkereslet csúcspontja 2030-ra várható. Nasser szerint nem valószínű, hogy a kereslet egyhamar tetőzik, nemhogy abban az évben. Felvetette, hogy az IEA az amerikai és az európai keresletre összpontosít, és a fejlődő világra is figyelmet kellene fordítania.
Nasser szerint az energetikai átállás kudarcot vall. (Fotó: Canva)
Nasser elmondta, hogy az alternatív energiaforrások nem voltak képesek a szénhidrogének tömeges kiszorítására, annak ellenére, hogy a világ az elmúlt két évtizedben több mint 9,5 billió dollárt fektetett be.
A szél- és napenergia jelenleg a világ energiaellátásának kevesebb mint 4%-át adja, míg az elektromos járművek teljes elterjedtsége kevesebb mint 3% – mondta.
Eközben a szénhidrogének aránya a globális energiamixben alig csökkent a 21. században 83%-ról 80%-ra – mondta Nasser. A globális kereslet ugyanezen időszak alatt napi 100 millió hordó kőolaj-egyenértékkel nőtt, és idén minden idők legmagasabb szintjét fogja elérni – mondta a vezérigazgató. A földgáz mennyisége a század eleje óta 70%-kal nőtt – mondta Nasser. A szénről a gázra való áttérés felelős a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének kétharmadáért az Egyesült Államokban – mondta.
Eközben a globális déli országok fejlődő nemzetei fogják növelni az olaj- és gázkeresletet, ahogy a világ népességének több mint 85%-át kitevő országokban növekszik a jólét – mondta a vezérigazgató. Ezek a nemzetek a megújuló energiát célzó beruházások kevesebb mint 5%-át kapják, mondta.
Nasser szerint a világnak a megújuló energiaforrások mellett az olaj- és gázkibocsátás csökkentésére is nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie. A vezérigazgató elmondta, hogy csak a hatékonyságnövelés az elmúlt 15 évben közel 90 millió hordó/nap olajegyenértékkel csökkentette a globális energiaszükségletet. A szél- és napenergia ugyanakkor csak 15 millió hordót helyettesített ugyanebben az időszakban – mondta.
„Az új energiaforrásokat és technológiákat akkor kell fokozatosan bevezetnünk, amikor azok valóban készen állnak, gazdaságilag versenyképesek és megfelelő infrastruktúrával rendelkeznek” – mondta Nasser.
Kiemelt kép forrása: Saudi Aramco