A jelentés szerint a németországi Tesla-gyárban fogják elsőként gyártani a modellt, mivel a kis, olcsó autók igen népszerűek az európai kontinensen, az amerikaiak számára azonban ellenszenvesek – írja a Clean Technica. Ha Grünheide-ben gyártanák az autókat, rengeteg pénzt spórolnának meg a szállítási költségeken az austini, fremonti vagy sanghaji gyártáshoz képest.
A Project Redwood kódnév alatt fejlesztett, titkos modellnek döntő szerepe van abban, hogy a Tesla megvédje nehezen megszerzett pozícióját a világ vezető elektromosautó-gyártói között, miután a BYD 2023 utolsó negyedévében letaszította az első helyről.
Januárban a vállalat értesítette a beszállítóit, hogy 2025 közepén szeretné megkezdeni egy új, Redwood kódnevű elektromos tömegjármű gyártását. Ez az információ négy, az ügyet ismerő személytől származott, akik a Reutersnek nyilatkoztak. E források közül kettő az új modellt kompakt crossoverként jellemezte. A Tesla tavaly küldött „árajánlatkéréseket” vagy ajánlattételi felhívásokat a beszállítóknak a Redwood modellre vonatkozóan, és heti 10 000 járműre prognosztizált gyártási volument – mondta két forrás. Három forrás a Reutersnek azt mondta, hogy a gyártás 2025 júniusában kezdődne.
Az Autocar észrevette, hogy a vállalat előrejelzése az volt, hogy 700 millió „Model 2” autót fognak eladni a modell élettartama alatt. Ez rendkívüli szám, tekintve, hogy a Toyota Corollából az elmúlt 58 év alatt „csak” 50 millió példányt adtak el. Természetesen a Teslától nem áll távol, hogy ilyen felháborító állításokat tesz…
Az alacsonyabb árú elektromos autók gyártására irányuló nyomás két különböző forrásból ered.
Először is, a fogyasztók olcsóbb elektromos autókat akarnak. Másodszor, a kínai autógyártók mostanra olyan mértékben csökkentették gyártási költségeiket, hogy egy elektromos autó gyártása Kínában körülbelül harmadával kerül kevesebbe, mint bárhol máshol a világon.
Az iparág többi szereplője vakarja a fejét, és azon tűnődik, hogyan fognak versenyezni, amikor a kínai autók elkezdik elárasztani hagyományos piacaikat. Ez egy kiváló kérdés.
A Tesla életképessége szempontjából döntő fontosságú ebben az összefüggésben egy radikálisan új gyártási folyamat, amely a cég szerint akár 50%-os megtakarítást jelenthet az építési költségekben és felgyorsíthatja a gyártási időt.
Az Autocar szerint az „unboxed” eljárás lényegében a gyártósor egyes szakaszaiban végzett munka mennyiségének csökkentéséről szól, elkerülve az autó vagy alkatrészeinek felesleges mozgatását vagy szétszerelését a gyártósoron való végigjárása során.
Széles körben elterjedt az a feltételezés is, hogy a „Model 2” alvázának egyes (vagy valamennyi) alkatrészei nagynyomású öntvény lesz, egy olyan eljárás, amely nemcsak a gyártási költségeket csökkenti, hanem helyet is takarít meg a gyárban. Hagyományosan az alvázat több száz vagy ezer fémdarabból alakítják ki, amelyeket aztán ponthegesztéssel, csavarozással, csavarozással vagy ragasztással kötnek össze, hogy egy kész héjat hozzanak létre.
Az üléseket például közvetlenül a padló alatti akkumulátorcsomagra szerelik, így az egész egységet ezután egy szakaszosan festett karosszériába emelik, hogy elkerüljék az ajtók eltávolítását és újbóli beszerelését.
A következő generációs hajtáslánc- és akkumulátortechnológia szintén kulcsfontosságú lesz a költségek alacsonyan tartásában. A Tesla azt állítja, hogy a következő akkumulátorok esetében 75 százalékos szilíciumkarbid-csökkentést fog elérni, és a motoroknál megszünteti a ritkaföldfémek használatát.
A „Model 2” hajtásláncának részletei nem kerültek nyilvánosságra, de valószínűleg követni fogja a Tesla többi modelljét, és egy- és kétmotoros változatban is kínálják majd, a későbbiekben pedig nagy teljesítményű változatok is bevezethetők lesznek.
A Teslától származó és a Teslával kapcsolatos minden jóslatot a múltbeli tapasztalatokkal kell minősíteni. Három évvel ezelőtt az a hír járta, hogy a „Model 2” gyártása 2021-ben kezdődik a sanghaji Gigafactoryban. Akkor a Sina.com kínai hírforrás azt állította, az autó az első új modell, amelyet a Tesla kínai tervezőközpontjában terveztek, és a sanghaji Gigafactoryban épülő új összeszerelősoron készül majd.
Az eladási árat 160 000 jüan, azaz alig 25 000 dollár köré jósolták.
Egy évvel ezelőtt jelentek meg hírek egy új Tesla-gyárról a mexikói Nuevo Léon államban, ahol a „Model 2” lenne az első gyártott autó. Aztán jöttek a kamatemelések, amelyek miatt Elon Musk azt sugallta, hogy a mexikói gyárat talán elhalasztják a gazdasági feltételek javulásáig. Ezután érkeztek a találgatások, majd a Tesla nyilatkozatai, miszerint a „Model 2” gyártása valójában Austinban kezdődik meg.
Tavaly ősszel a Clean Technica elemzésében azt írta, négy okból van értelme a „Model 2” texasi gyártásának.
Musk nem volt határozott az új autó bevezetési ütemtervét illetően, de nemrég azt mondta, hogy „optimista” az első autó jövő év végi megépítésével kapcsolatban. A Tesla állítólag már tárgyalásokat folytat az új autóhoz szükséges alkatrész-beszállítókkal, és elismerte, hogy a volumen növekedése várhatóan lelassul idén, miközben csapataik a következő generációs jármű bevezetésén dolgoznak.
Azonban van egy nagyon meggyőző oka annak, hogy miért a „Model 2” a Tesla elsődleges fókusza. Kereskedelmi szempontból sokkal fontosabb – és sürgősebb -, mint a Roadster vagy a Cybertruck.
Az autóiparban mindenki úgy látja, hogy Kína veszélyt jelent az üzleti modelljére, és joggal gondolják így. A kínai kormány milliárdokat – talán több százmilliárdot – fektetett be, hogy az ország vezető szerepet töltsön be az elektromos autógyártás technológiájában.
Most a kínai vállalatok sóvárgó szemeket vetnek a külföldi piacokra, ahol az iparági vezetői azt jósolják, hogy a közeljövőben olcsó kínai autók tömege száll partra. A BYD még saját óceánjáró autószállító flottát is épít, hogy autóit a külföldi piacokra szállítsa.
Még ha a Tesla készít is egy olcsó „Model 2”-t, nincs garancia arra, hogy az képes lesz felvenni a versenyt a kínai modellekkel. És ott van még Elon Musk jól ismert hajlama, hogy túl sokat ígér, de nem teljesít. A Model 2 gyártásának 2025-ös kezdési időpontja vajon sorozatgyártást jelent, vagy prototípusgyártást, mint ami a Tesla Semi esetében történik? A Tesla vontatójának gyártása elméletileg 2022-ben kezdődött, de a világ még mindig a sorozatgyártásra vár.
Néha úgy tűnik, Elon Musk olyan dolgokat mond, amelyek inkább a vállalat részvényárfolyamának felpumpálását szolgálják, mint a valóságot tükrözik. Senki sem tagadhatja, hogy elképesztő dolgokat vitt véghez, de ez a trükkje kezd kiöregedni. Ideje lenne mutatni is valamit.
Kiemelt kép forrása: Tesla