Az egy az ötből statisztika elég sokkoló, de ha összehasonlítjuk az idei számokat a tavalyiakkal, még riasztóbbakat fedezhetünk fel – írja a Carscoops a Jato Dynamics elemzésére hivaktozva. A kínai gyártmányú autók európai regisztrációi idén februárban 45 százalékkal nőttek 2023 februárjához képest, és hogy bizonyítsuk, hogy ez nem egyszeri kiugrás volt, a január-februári növekedés csak minimálisan alacsonyabb, 43 százalékos volt.
Igaz, az európai autópiac egésze erősödött februárban, de csak 10 százalékkal, tehát ez egyértelműen nem az az eset, amikor a dagály minden hajót felemel.
Míg a kínai gyártású autók 45 százalékkal növelték részesedésüket, az új autók második és harmadik legnépszerűbb származási országának számító Németországból és Spanyolországból származó autók csak 6 százalékkal nagyobb szeletet kaparintottak meg a tortából, mint tavaly februárban. A Jato Dynamics megjegyzi, hogy a Kínában gyártott autók megelőzték az Olaszországban, Koreában, Marokkóban és Romániában – ez az országok az európai autóipar jelentős szereplői – gyártott autók eladását, miközben a Törökországban és az Egyesült Királyságban gyártott autók közötti különbség is csökkent.
A kínai gyártmányú autók európai regisztrációi idén februárban 45 százalékkal nőttek 2023 februárjához képest. (Fotó: Canva)
De mi az, amire a bevezetőben utaltunk? Az, hogy a made-in-China autók volumenének 44 százalékát nyugati márkák, például a Tesla, a Volvo és a Dacia jegyezték, további 40 százalék pedig az MG eladásaihoz kapcsolódik, amely a Volvóhoz hasonlóan kínai tulajdonban van, de sok vásárló mégis európai vállalatnak tekinti.
Ha ezeket kivesszük az egyenletből, akkor a kínai gyártású autók 16 százalékát teszik csak ki a kínai márkák.
Ez kétségtelenül növekedni fog, de Munoz szerint a nyugati autógyártóknak még van egy lélegzetvételnyi idejük.
Kiemelt kép forrása: BYD