„Arra számítunk, hogy a gázpiaci túlkínálat az elkövetkező években több évtizedes csúcsot fog elérni” – írja a CNBC a Morgan Stanley árupiaci stratégáira hivatkozva.
A földgáz ára jelenleg 1,83 dollár/MMBtu (metrikus millió brit hőegység), ami idén eddig mintegy 22%-os csökkenést jelent.
A szokásosnál melegebb tél visszafogta a fűtés iránti keresletet és következésképpen a gáz iránti keresletet a legfontosabb LNG-fogyasztó országokban.
Jelenleg több mint 150 millió tonna/év mennyiségű LNG-kapacitás van kialakítás alatt a világon, ami rekordméretű bővítési hullámot jelent. (Fotó: Canva)
Az ebből eredő, az átlagosnál magasabb tárolási szintek jelentős hatással voltak az árakra, amelyek október óta csökkenő tendenciát mutatnak – tette hozzá.
Az Egyesült Államok, amely a világ legnagyobb LNG-fogyasztója, az eddigi legmelegebb télről számolt be. Európában a második legmelegebb téli hőmérsékletet regisztrálták. Japánban is 1,27 Celsius-fokkal magasabb volt az idei tél átlaghőmérséklete a normálisnál, ami a második legmelegebb tél a feljegyzések óta.
Havi szinten az irányadó földgáz spot árak februárban minden idők legalacsonyabb szintjét érték el, 1,72 dollárt MMBtu-ként.
„Az európai országok fogják minden bizonnyal a legnagyobb hasznot húzni ezekből az alacsony árakból” – mondta Chong.
Az oroszországi kínálatcsökkentést követően Európa LNG-importja a teljes gázellátás 35%-ára nőtt, amelynek nagy részét spot áron vásárolják. Ezért az alacsonyabb árak segítenek abban, hogy az üzemanyagimport megfizethető maradjon.
A Morgan Stanley szerint India és Délkelet-Ázsia a további fő haszonélvezők közé tartozik. Az alacsonyabb LNG-árak leginkább Indiának és Thaiföldnek kedveznek, mivel az importált gáz energiaellátásuk 30-50%-át teszi ki. India gázkereslete a legrugalmasabbak közé tartozik, ami azt jelenti, hogy az árak csökkenésével a fogyasztók többet vásárolnának. Thaiföld az egyik legnagyobb egy főre jutó gázfogyasztó a feltörekvő piacgazdaságok között.
Lu Ming Pang, a Rystad Energy vezető elemzője szerint a kereslet élénkülhet, mivel az alacsony árak visszacsábítják a piacra az olyan másodrangú és feltörekvő szereplőket, mint Kína.
„Ezek a tényezők az árak mélypontjára utalnak” – mondta Chong.
Kiemelt kép forrása: Canva