A konferenciát Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyitotta meg. A miniszter kijelentette, hogy Magyarország nem hajlandó feladni olyan partneri kapcsolatot, amely megbízhatónak bizonyult az energiaellátás tekintetében, illetve nem akar kedvező szerződéseket sem feladni. Azonban felhívta a figyelmet a diverzifikáció fontosságára, aláhúzva, hogy ezalatt Magyarország az új források bevonását, nem pedig a meglévők kizárását érti.
Rámutatott, hogy Magyarország a diverzifikációt illetően szárazföldi államként nagyban függ a térségbeli infrastruktúrától, ezért is kulcsfontosságú a hálózat fejlesztése. Sikertörténetnek nevezte a Török Áramlat vezeték megépítését, valamint, hogy nemrég Magyarország lett az első, Törökországgal nem szomszédos ország, ahova török földgáz érkezik.
Illetve nagy eredménynek nevezte a szlovák–magyar vezeték megépítését, az együttműködést Azerbajdzsánnal, a magyar–román kapacitás bővítését és az LNG-szerződés megkötését a Shell-lel, amit a kormányzat 2027 után is meg szeretne hosszabbítani.
A konferenciát Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyitotta meg. (Fotó: Budapest LNG Summit)
A Shell Energy Integration & Fundamentals alelnöke, Jefferson Edwards a globális LNG piaci trendek kapcsán kiemelte, hogy a gáznak és az LNG-nek fontos szerepe van mind az energia biztonság, mind az energia átmenet terén.
A MET Central Europe regionális elnöke, Szabó Gergely kiemelte, hogy az energetikai szektornak változtatnia kell a termékekhez és a kockázatok beárazásához való hozzáállásán, hogy felkészüljön a következő energia válságra. „Emellett az iparnak diverzifikálnia kell – bármilyen diverzifikációs lehetőség üdvözlendő.” – mondta.
Rahóty Zoltán, az MVM CEEnergy Strukturált Gázkereskedelmi, LNG és Felsőfokú Igazgatója elmondta:
Szekeres Eszter, a MET Central Europe Wholesale és Portfólió-optimalizációs Igazgatója hangsúlyozta, hogy a globális eseményeknek sokkal nagyobb hatása van az európai gázárakra, mivel az utóbbi években az Európába irányuló gázszállítások mintegy 20 százaléka állt át LNG-re vezetékes gázról. „Ezért is, még ha az árszintek majdnem visszaestek a válság előtti szintekre, a volatilitás nem csökkent” – mutatott rá.
A Budapest LNG Summit-on a szektor vezetői beszámoltak a legfontosabb regionális projektek státuszáról és jövőjéről. Franck Neel, az OMV Petrom igazgatótanácsának tagja kiemelte, hogy Románia 2023-ban először lett nettó gázexportőr. Az ellátás diverzifikációjával és az OMV Petrom Fekete-tengeri projektjeivel kapcsolatban kijelentette, hogy bizakodóak nem csak a romániai projektek, de vállalatuk Bulgáriában futó projektjeik kapcsán is.
Vitaliy Baylarbayov, az SOCAR alelnökhelyettese arra ösztönözte az országokat, hogy az új energiaegyüttműködési lehetőségek tekintetében tekintsenek Azerbajdzsán felé. „Ami számunkra a legfontosabb, az a kapcsolatok stabilitása” – hangsúlyozta. „Próbáljuk meg az olajat és a gázt nem fegyverként, hanem hídként használni a stratégiai kapcsolatokban.”
A konferencián a piac vezető szereplői bemutatták az elmúlt egy év egyik legfontosabb infrastrukturális beruházását, a vertikális gázfolyosó projektet, amely lehetővé teszi a földgáz két irányú szállítását dél és észak között, ezzel erősítve a régió energiabiztonságát. Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta:
Berze György, a HEXUM Földgáz vezérigazgatója a gáztárolás jövőjéről beszélt a Budapest LNG Summmit-on, rámutatva arra, hogy a gázinfrastruktúra üzemeltetőinek el kell dönteniük, hogyan alakítják át technológiájukat annak érdekében, hogy kiszolgálják a változó energiaellátást.
Kiemelt kép forrása: Budapest LNG Summit