A Budapest Hydrogen Summit-ot Steiner Attila, Magyarország energia- és klímapolitikai államtitkára nyitotta meg. Hangsúlyozta, hogy Magyarország importkitettsége a fosszilis energiahordozók esetében kimondottan magas. A magyar kormány elkötelezett amellett, hogy ezt a kitettséget csökkentse, amelynek három fő irányát vázolta fel. Elsőként a földgáz iránti kereslet csökkentése, másodszor a földgáz más gázokkal való helyettesítése, amelyben a hidrogénnek egyértelmű szerepe van, és harmadszor az elektrifikáció, amelynek köszönhetően az energia lokálisan kerül előállításra.
Jorgo Chatzimarkakis, a Hydrogen Europe vezérigazgatója három célkitűzést javasolt az előttünk álló magyar EU elnökség számára: a zöld hidrogén és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogén pontos meghatározása és a technológiai sokféleség szem előtt tartása.
Jorgo Chatzimarkakis, a Hydrogen Europe vezérigazgatója (Fotó: Budapest Hydrogen Summit)
Gabriel Szabó, a csoportszintű Downstream ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a hidrogén kritikus szerepet fog játszani az energiaátmenetben, valamint bejelentette, hogy a MOL Csoport fontos mérföldkőhöz érkezett, ugyanis hamarosan megkezdődik a zöld hidrogén termelése a MOL Dunai Finomítójában és átadják Európa egyik legnagyobb 10 megawattos kapacitással rendelkező zöld hidrogén üzemet Százhalombattán.
A hidrogénpiac kihívásai és lehetőségei tekintetében az előadók kiemelték, hogy szükség van egy regionális és összeurópai megközelítésre. „Az iparági szakértelmükre és hatékony együttműködésükre támaszkodva a földgáz rendszerüzemeltetők készek többet foglalkozni a jövő hidrogén hálózatainak fejlesztésével és működtetésével, de ahhoz, hogy összekössük A pontot B ponttal először pontosan látnunk kell, hogy honnan fog származni az ellátás,” emelte ki Gellényi Zoltán, a FGSZ igazgatóságának tagja. Az előadók egyetértett abban, hogy a partnerség kulcsfontosságú a hidrogén gazdaság fejlesztésében, és hogy a bizonyított technológiák elengedhetetlenek az első lépés megtételéhez. Az OMV Petrom Üzletfejlesztési alelnöke, Ionut Ciubotaru is megerősítette, hogy a földgáz a hidrogén gazdaság felépítésének egyik fontos katalizátora lehet. „A földgáz felhasználásával történő átmenet sokkal egyszerűbb, gáz nélkül nagyon nehéz lesz elérni a hidrogén céljainkat a hidrogén terén,” mondta, majd felhívta a figyelmet, hogy az OMV Petrom épp most írt alá két finanszírozási szerződést írt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (Recovery and Resilience Facility: RRF) zöld hidrogén előállítására a Petrobrazi finomítójában. Kriston Ákos, a Magyar Földgáztároló vezérigazgatója kiemelte, hogy az MFGT fő célkitűzése, hogy a 2030-as évek közepére nagy méretű szezonális elektromos energiatárolóvá váljon. A vállalat négy projektet indított, azzal a céllal, hogy kipróbálja, hogy földalatti gáztárolói mennyiben alkalmasak a hidrogén tárolásra. Ezek közül az egyik az Akvamarin projekt, amelynek célja a hidrogén alapú energiatárolási lehetőségek tesztelése a cég kardoskúti gáztárolójában. A jövőben nézve az Akvamarin+ projekt pedig továbbfejleszti a meglévő hidrogén infrastruktúrát. A Budapest Hydrogen Summit előadója volt továbbá Tobias Puklavec, a Green Energy Park műszaki igazgatója és igazgatótanácsának elnöke. A horvátországi Krk szigeten működő Green Energy Park célja, hogy az ammónia, azaz a zöld hidrogén fő belépési folyosójává váljon Délkelet-Európában, és innen lássák el az egész régió ipari központjait. A konferencián szó volt még a hidrogén közlekedésben betöltött szerepéről. A Solaris, a Messer, a Resato és a HUMDA (Magyar Mobilitás Fejlesztési Ügynökség) vezetői megvizsgálták a hidrogén szerepét a fenntartható közlekedési megoldások elősegítésében, bemutatva a hidrogénüzemű járművek és infrastruktúra elterjedését elősegítő sikeres kezdeményezéseket és együttműködési projekteket. A konferencia záróeseményeként a magyar, szlovák és ukrán hidrogén tanács vezetői bemutatták a 3 Seas Hydrogen Council kezdeményezést, az ukrán és magyar fél pedig Együttműködési Megállapodást (MoU) írt alá a konferencia margóján. Kiemelt kép forrása: Budapest Hydrogen Summit