A londoni székhelyű Environmental Investigation Agency (EIA) április 8-i héten közzétett jelentése szerint az illegális kereskedelem veszélyezteti a gázok fokozatos kivonására irányuló globális erőfeszítéseket – írja az Euronews. Ezek a fluorozott szénhidrogének (HFC-k), amelyeket az EIA „szuperszennyező anyagként” jellemez, a szintetikus gázok egy csoportját alkotják, amelyeket elsősorban hűtésre és hűtésre használnak.
Bár nem károsítják az ózonréteget, mint más tiltott hűtőközegek, a globális felmelegedésre gyakorolt hatásuk akár ezerszer nagyobb lehet, mint a szén-dioxidé (CO2).
A HFC-k ember által előállított gázok, amelyeket hűtésben, légkondicionálásban, szigetelőhabokban és aeroszolhajtóanyagokban használnak. (Fotó: Canva)
A HFC-k ember által előállított gázok, amelyeket hűtésben, légkondicionálásban, szigetelőhabokban és aeroszolhajtóanyagokban használnak.
Az európai országok és más ipari nemzetek a montreali jegyzőkönyv 2016-os kigali módosításának részeként vállalták, hogy 2050-ig 85 százalékkal csökkentik a HFC-k használatát. E fokozatos csökkentés elősegítése érdekében az engedélyezett HFC-gyártók és -fogyasztók felhasználási kvótákat kapnak, amelyeket fokozatosan csökkentenek.
A HFC-k használatának visszaszorítására vonatkozó kötelezettségvállalás ellenére a kereslet továbbra is magas, és ennek következtében az árak az egekbe szöktek.
Ez jót tett a csempészeknek – akik közül sokan rendelkeznek kereskedelmi engedéllyel is -, és arra ösztönözte őket, hogy növeljék a Törökországból és Kínából származó szállítmányokat.
Az EIA 2021-es vizsgálata szerint a legálisan forgalmazott HFC-k mintegy 20-30 százalékát – ami akár 30 millió tonna CO2-nek felel meg – illegálisan szállítják Európába. Az új jelentés nem frissítette ezt a becslést, de Walravens szerint „nagyon kevés dolog változott”.
Az Európai Unió hatóságai küzdenek a Törökországon, Oroszországon és Ukrajnán keresztül érkező illegális szállítmányok ellenőrzésével. A feketepiaci kereskedők egyre kifinomultabbá válnak, és taktikájukat úgy alakítják át, hogy elkerüljék a lebukást – állapította meg az EIA kétéves, félig fedett nyomozása során.
A bűnözés nemcsak az éghajlatváltozást súlyosbítja, hanem jelentős adócsalással is összefüggésbe hozható – tette hozzá a szervezet.
Kiemelt kép forrása: Canva