A vállalat a világ egyik legnagyobb villamosított járműgyártójává emelkedett, 2023 utolsó negyedévében először előzte meg a Teslát, és útközben jelentős támogatást kapott – írja a Carscoops.
A BYD 2020-ban mintegy 220 millió eurót kapott közvetlen támogatásként. Ez a szám 2022-re jelentősen, 2,1 milliárd euróra nőtt.
Ez 2020-ban a BYD bevételeinek mintegy 1,1 százalékát, 2022-ben pedig 3,5 százalékát teszi ki – derül ki a Kiel Institute új tanulmányából. Ez még a kínai vállalatok között is magas, és az autógyártó megelőzte a versenytársakat, például a GAC-ot mint a kormány közvetlen támogatásainak egyik fő kedvezményezettje. Azonban még ezek a számok sem mutatják a teljes képet.
A BYD a kormánytól közvetlenül kapott támogatásokon kívül abból is profitál, hogy az ügyfelek állami ösztönzőket kapnak, hogy megvásárolják akkumulátorait az elektromos járműveikhez. Bár ez nem közvetlenül a vállalat zsebében lévő készpénz, de hozzájárul a termékei iránti kereslet ösztönzéséhez, és hatékonyan csökkenti az árukat.
Bár a BYD jelentős összegű kormányzati támogatást kap, Kína számos vállalatnak nyújt támogatásokat. A Kiel Institute megállapította, hogy az országban jegyzett vállalatok 99 százaléka kapott ösztönzőket 2022-ben.
A megállapítások a kínai autógyártók külföldi piacokon, például Európában való terjeszkedésére irányulnak. A kontinensen az autógyártók arra panaszkodtak, hogy a kínai autógyártóknak nyújtott bőkezű támogatások miatt nehéz versenyezniük az olyan cégek beérkező elektromos járműveivel, mint a BYD.
Az Európai Unió vizsgálatot indított a kínai ösztönzőkkel kapcsolatban, hogy kiderüljön, tisztességtelen előnyhöz juttatják-e a kínai autógyártókat. A Kiel Institute megállapításai alátámasztani látszanak ezt az állítást, és a szervezet úgy véli, hogy az ország jelenlegi gazdasági visszaesése erős tárgyalási pozíciót biztosít az EU-nak.
Kiemelt kép forrása: BYD