A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) új jelentése szerint az elmúlt 15 évben több mint 90 százalékkal csökkentek az akkumulátorok költségei – írja az Euronews.
Ez az egyik leggyorsabb csökkenés, amelyet a tiszta energiát hasznosító technológiák között valaha is tapasztaltak, és reményt ad arra, hogy az akkumulátorok képesek lesznek hozzásegíteni a világot a megújuló energiával kapcsolatos céljai elérésére.
Bár a lítium-ion akkumulátorokra még mindig a fogyasztói elektronika, például a telefonok és a laptopok összetevőjeként gondolunk, a technológia egyre nagyobb szerepet játszik az energiaágazatban – amely jelenleg az akkumulátorok iránti teljes kereslet több mint 90 százalékát teszi ki. Csak 2023-ban az akkumulátorok felhasználása az energiaszektorban több mint 130 százalékkal nő. Felpörgetik az elektromos autók térhódítását is: tavaly 14 millió ilyen járművet adtak el, szemben a 2020-as 3 millióval.
A decemberi dubaji COP28 klímacsúcson az országok megállapodtak abban, hogy 2030-ig megháromszorozzák a megújuló energiakapacitást, és megduplázzák az energiahatékonyságot, mindezt az éghajlatot károsító fosszilis tüzelőanyagoktól való eltávolodás mellett.
Az akkumulátorok jelentik e törekvés gerincét, amint azt az IEA az „Akkumulátorok és biztonságos energiaátmenet” című különjelentésében – az akkumulátorok teljes ökoszisztémájának első átfogó elemzésében – kifejti.
Mivel a nap- és szélenergia változó megújuló energiaforrások, az akkumulátortárolás létfontosságú az e zöld forrásokból származó áramellátás kiegyenlítéséhez. A nagy kínálat idején enyhítheti a hálózat túlterheltségét is, mivel lehetőséget nyújt a felesleges villamos energia összegyűjtésére és tárolására, amely egyébként elveszne.
Az IEA számításai szerint ahhoz, hogy 2030-ra a globális megújulóenergia-kapacitás megháromszorozódjon, 1500 GW energiatárolásra lesz szükség, amelyből 1200 GW akkumulátorokból származik.
Az akkumulátorok segíthetnek abban is, hogy 2030-ra világszerte megvalósuljon az egyetemes energiaellátás, és a fejlődő gazdaságokban 400 millió ember számára tegyék lehetővé, hogy decentralizált megoldások, például napelemes házi rendszerek és minihálózatok révén hozzáférjenek az elektromos áramhoz.
Az IEA szerint 2023-ban az akkumulátorok növekedése meghaladta szinte minden más tiszta energiát hasznosító technológia bővülését, mivel a csökkenő költségek, az innováció és a támogató iparpolitika hozzájárult a kereslet növekedéséhez.
Az akkumulátorok elterjedésének azonban a következő néhány évben még jelentősen meg kell növekednie, ha a világ el akarja érni energia- és éghajlatvédelmi céljait.
Ehhez 2030-ig világszerte a hatszorosára kell növekednie az energiatárolási kapacitásnak, a növekedés 90 százalékát az akkumulátorok, a fennmaradó részt pedig a szivattyús vízenergia fedezi.
A G7-országok április 30-án megállapodtak abban, hogy a 2030-as évek első felében fokozatosan kivonják a szénenergiát, amely összhangban van ezzel a céllal.
Az IEA jelentése szerint a cél elérhető, ha a költségek tovább csökkennek a minőség romlása nélkül. Az energiabiztonság garantálása az ellátási láncok nagyobb változatosságát is megköveteli, beleértve az akkumulátorokban használt kritikus ásványi anyagok kitermelését és feldolgozását, valamint az akkumulátorok gyártását.
A jelentés szerint az elmúlt három évben a globális akkumulátorgyártás több mint háromszorosára nőtt.
Bár ma a legtöbb akkumulátort Kína gyártja, a jelentés szerint az új akkumulátorgyártásra vonatkozó bejelentett tervek 40 százaléka a fejlett gazdaságokban, például az Egyesült Államokban és az Európai Unióban valósul meg.
Kiemelt kép forrása: Unsplash