A nyári napforduló apropóján az angol Ember nevű, tiszta energiával foglalkozó agytröszt a napenergia szerepét elemezte a globális energiamixben – írja az Euronews. A globális napenergia-termelés jellemzően júniusban teljesít a legjobban, mivel az északi féltekén, ahol a világ napelemeinek mintegy 89 százalékát telepítették, hosszabbak a nyári napok. Az vállalat szerint – a június 21-i déli csúcsértékeket elemezve – idén a megújuló energiaforrások sokkal szignifikánsabban, 20 százalékkal járulnak hozzá a globális energiamixhez – szemben a tavalyi 16 százalékkal.
A világ áramtermelésének egyötöde napenergiából fog származni, a június 21-i déli csúcsértékek átlagát figyelembevéve. (Fotó: Ember)
Az a pont, amikor a Föld északi pólusa maximálisan elfordul a Naptól – jellemzően június 20-án vagy 21-én következik be. Idén ez a pillanat június 20-án, csütörtökön, közép-európai idő szerint 23 óra előtt következett be – 1976 óta ez a legkorábbi napforduló. A napenergia gyorsabban növekedett, mint bármely más energiaforrás a történelem során. (Fotó: Ember) Bár az országok hatalmas mennyiségű napenergiát termelhetnek, ez nem mindig teszi ki a hazai energiamixük nagy részét. Kína termeli a globális napenergia oroszlánrészét, tavaly a termelés 36 százalékát, de a megújuló energiaforrások így is csak 6,2 százalékát tették ki az ország teljes energiamixének. A benapozottság az adott területre érkező napsugárzás mennyiségét jelenti, és fontos mértékként szolgál ahhoz, hogy az országok hogyan használják ki a bennük rejlő lehetőségeket. Spanyolország, Görögország és Ausztrália jól teljesít ezen a téren, amint azt az Ember grafikonja mutatja. A grafikon azt jelöli, hogy mely országok rendelkeznek a legnagyobb napenergia-potenciállal. (Fotó: Ember) Az országok 66 százaléka azonban teljes energiamixük kevesebb mint öt százalékát termeli napenergiából – köztük sok olyan ország, ahol a benapozottság mértéke a világátlag fölött van. Az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom és Szaúd-Arábia például sokkal több napenergia-potenciállal rendelkezik. Az olyan kevésbé napsütéses országok, mint Hollandia és Németország azonban a súlyuknál jobban teljesítenek – 17 százalékos, illetve 12 százalékos napenergia-aránnyal. Ez rávilágít arra, hogy a napenergia vezető szerepet játszhat az emberek villamosenergia-szükségletének kielégítésében, függetlenül a „természeti adottságoktól”, ahogyan az Ember fogalmaz. Kiemelt kép forrása: PixabayMelyik európai ország használja a legtöbbet a napenergiát?